Norsk biskop ruineret af netspil

Nordmand forsøgte at spille sig ud af sin gæld ved at satse på internetspil og væddemål. Nu har han i stedet gældsat sin forældre for 70 millioner norske kroner

Den norske biskop Ernst Baasland har de seneste tre år lånt adskillelige millioner kroner til sin søn i håbet om, at at sønnen ville investere dem i diverse it-firmaer.

Men det gjorde sønnen bare ikke. Eller rettere: hans investeringer i it-foretagender på nettet var ikke helt af den art, fader biskop havde tænkt sig.

Sønnen brugte nemlig sine forældrenes penge til at spille løs på nettet og indgå væddemål hos bookmakere. Problemet er bare, at sønnen ikke var særlig heldig, så i tidens løb har han formøblet, hvad der svarer til næsten 65 millioner kroner af forældrenes pengetank.

Biskoppen er nu erklæret personlig konkurs.

Han har ikke tænkt sig at lade sønnen dø i synden. Derfor har han sørget for, at sønnen har fået en sag om bedrageri på halsen.

Den anklagedes advokat har til norsk presse fortalt, at han begyndte at satse penge på nettet, da han for tre år siden havde en gæld på tre millioner kroner, som han forsøgte at få ud af verden. Hvis den forklaring holder stik, så har sønnen skilt sig af med over 50.000 kroner om dagen lige siden.

Den besynderlige sag har nu fået debatten om regulering af internetspil til at blusse op i Norge.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job