Spray fuskede med bannerannoncer

Den svenske Internetportal, som har købt danske Jubii, har snydt med trafikken på de bannerannoncer, der er blevet vist på Spray. I mindst ét tilfælde er klikkene på en bannerkampagne blevet fordoblet, fordi Spray selv klikkede på bannerne.

Ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no er det en sælger fra Sprays afdeling i norge, der stod for de mange klik. Han blev afsløret af firmaet IT-Akademiet, men siden har det vist sig, at også Red Barnet har været udsat for snyd.


Under Red Barnets kampagne har den ivrige Spray-sælger således stået for cirka halvdelen af det samlede antal klik på bannerne.


Svindelen med annoncerne blev opdaget af det norske firma IT-Akademiet, der brugte trackingsystemet Digtective under en bannerkampagne på Spray.


Sprays administrerende direktør, Øivind Strengen, bekræfter overfor digi.no, at der er sket svindel. Han påpeger dog, at svindelen er begået af en enkeltperson.


Red Barnet har nu krævet at få en ny, gratis kampagne som kompensation. Red Barnet siger desuden til digi.no, at de ikke vil udelukke yderligere annoncering på Spray, hvis der hurtigt rettes op på sagen.


(Kilde: digi.no)

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS