Spray fuskede med bannerannoncer

Den svenske Internetportal, som har købt danske Jubii, har snydt med trafikken på de bannerannoncer, der er blevet vist på Spray. I mindst ét tilfælde er klikkene på en bannerkampagne blevet fordoblet, fordi Spray selv klikkede på bannerne.

Ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no er det en sælger fra Sprays afdeling i norge, der stod for de mange klik. Han blev afsløret af firmaet IT-Akademiet, men siden har det vist sig, at også Red Barnet har været udsat for snyd.


Under Red Barnets kampagne har den ivrige Spray-sælger således stået for cirka halvdelen af det samlede antal klik på bannerne.


Svindelen med annoncerne blev opdaget af det norske firma IT-Akademiet, der brugte trackingsystemet Digtective under en bannerkampagne på Spray.


Sprays administrerende direktør, Øivind Strengen, bekræfter overfor digi.no, at der er sket svindel. Han påpeger dog, at svindelen er begået af en enkeltperson.


Red Barnet har nu krævet at få en ny, gratis kampagne som kompensation. Red Barnet siger desuden til digi.no, at de ikke vil udelukke yderligere annoncering på Spray, hvis der hurtigt rettes op på sagen.


(Kilde: digi.no)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect