Spray fuskede med bannerannoncer

Den svenske Internetportal, som har købt danske Jubii, har snydt med trafikken på de bannerannoncer, der er blevet vist på Spray. I mindst ét tilfælde er klikkene på en bannerkampagne blevet fordoblet, fordi Spray selv klikkede på bannerne.

Ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no er det en sælger fra Sprays afdeling i norge, der stod for de mange klik. Han blev afsløret af firmaet IT-Akademiet, men siden har det vist sig, at også Red Barnet har været udsat for snyd.


Under Red Barnets kampagne har den ivrige Spray-sælger således stået for cirka halvdelen af det samlede antal klik på bannerne.


Svindelen med annoncerne blev opdaget af det norske firma IT-Akademiet, der brugte trackingsystemet Digtective under en bannerkampagne på Spray.


Sprays administrerende direktør, Øivind Strengen, bekræfter overfor digi.no, at der er sket svindel. Han påpeger dog, at svindelen er begået af en enkeltperson.


Red Barnet har nu krævet at få en ny, gratis kampagne som kompensation. Red Barnet siger desuden til digi.no, at de ikke vil udelukke yderligere annoncering på Spray, hvis der hurtigt rettes op på sagen.


(Kilde: digi.no)

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S