Spray fuskede med bannerannoncer

Den svenske Internetportal, som har købt danske Jubii, har snydt med trafikken på de bannerannoncer, der er blevet vist på Spray. I mindst ét tilfælde er klikkene på en bannerkampagne blevet fordoblet, fordi Spray selv klikkede på bannerne.

Ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no er det en sælger fra Sprays afdeling i norge, der stod for de mange klik. Han blev afsløret af firmaet IT-Akademiet, men siden har det vist sig, at også Red Barnet har været udsat for snyd.


Under Red Barnets kampagne har den ivrige Spray-sælger således stået for cirka halvdelen af det samlede antal klik på bannerne.


Svindelen med annoncerne blev opdaget af det norske firma IT-Akademiet, der brugte trackingsystemet Digtective under en bannerkampagne på Spray.


Sprays administrerende direktør, Øivind Strengen, bekræfter overfor digi.no, at der er sket svindel. Han påpeger dog, at svindelen er begået af en enkeltperson.


Red Barnet har nu krævet at få en ny, gratis kampagne som kompensation. Red Barnet siger desuden til digi.no, at de ikke vil udelukke yderligere annoncering på Spray, hvis der hurtigt rettes op på sagen.


(Kilde: digi.no)

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S