Spray fuskede med bannerannoncer

Den svenske Internetportal, som har købt danske Jubii, har snydt med trafikken på de bannerannoncer, der er blevet vist på Spray. I mindst ét tilfælde er klikkene på en bannerkampagne blevet fordoblet, fordi Spray selv klikkede på bannerne.

Ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no er det en sælger fra Sprays afdeling i norge, der stod for de mange klik. Han blev afsløret af firmaet IT-Akademiet, men siden har det vist sig, at også Red Barnet har været udsat for snyd.


Under Red Barnets kampagne har den ivrige Spray-sælger således stået for cirka halvdelen af det samlede antal klik på bannerne.


Svindelen med annoncerne blev opdaget af det norske firma IT-Akademiet, der brugte trackingsystemet Digtective under en bannerkampagne på Spray.


Sprays administrerende direktør, Øivind Strengen, bekræfter overfor digi.no, at der er sket svindel. Han påpeger dog, at svindelen er begået af en enkeltperson.


Red Barnet har nu krævet at få en ny, gratis kampagne som kompensation. Red Barnet siger desuden til digi.no, at de ikke vil udelukke yderligere annoncering på Spray, hvis der hurtigt rettes op på sagen.


(Kilde: digi.no)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S