Videomøder redder virksomheder fra askeskyen

Hvis askeskyen lukker lufthavnene, kan det betyde et nyt boom for videomøder.

Artikel top billede

I den kommende tid kan det blive svært at være forretningsrejsende i Europa. Det er usikkert hvordan situationen omkring askeskyen fra vulkanudbruddet i Island udvikler sig, men der er allerede aflyst hundredvis af flyafgange. Askeskyen ventes også at ramme Danmark senere på dagen.

Det vækker minder om situationen for et år siden, hvor Europa var dækket af en askesky i flere uger. Mange virksomheder valgte at holde videokonferencer i stedet for fysiske møder. Selv EU's transportministre holdt et møde om situationen per video.

Den nye askesky kan også betyde et boom for videokonferencer hvis lufttrafikken bliver påvirket i længere tid.

”I en situation som denne er fordelen med videoteknologien at du kan fortsætte med at holde møder og drive din virksomhed uden afbrydelse. Det er altid uheldigt når sådan noget sker, men det er vigtigt at virksomheder har et alternativ til flyrejser – og her er videokonferencer altså et godt bud,” siger Thomas Nielsen, som er head of telepresence and video hos Cisco Danmark.

Hos Cisco TVSS (tidligere Tandberg) regner man selv med at kunne arbejde videre og kommunikere med partner og kunder uden forstyrrelser selv hvis himlen bliver dækket af aske.

De 11 medarbejdere i Danmark, der er fordelt mellem Jylland og Sjælland, har alle video på den bærbare.

”Hvor man andre steder ser, at videokonferencer kan vare halve og hele timer, så holder vi også videomøder som kun varer 10 minutter. Så vi bruger video i stedet for telefonsamtaler. Vi bruger det ikke kun internt. Halvdelen af alle videomøder holdes med eksterne partnere og kunder,” siger Thomas Nielsen.

I forbindelse med askeskyen sidste år var der mulighed for at leje sig ind hos flere af selskabets partnere og bruge deres anlæg til videokonferencer. Cisco sælger de helt store telepresence-løsninger, som fylder et helt rum, men der er også små personlige systemer, der kan sættes op på en halv time.

Det kræver selvfølgelig at den nødvendige infrastruktur er på plads – herunder at båndbredden er høj nok.

”Generelt har vi oplevet en stigende interesse fra kunderne i det seneste års tid. Det er ikke sådan at vi bliver kimet ned fordi der er en askesky, men vi oplever at video er mere 'top of mind', når vi kommer ud for at snakke med kunderne,” siger Thomas Nielsen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura