Jaynet køber IT Partner

Hosting og netværk skal suppleres med consulting.

En af de internetudbydere, der lejer sig ind på TDC’s fibernet i hovedstadsområdet, er Jaynet. Salg af fiberbredbånd til private er dog kun en lille del af forretningen for firmaet i Glostrup: Jaynet lever nemlig primært af at tilbyde hosting og netværks-ydelser til danske virksomheder.

Nu har forretningen fået yderligere et ben. Jaynet har overtaget den konkurrerende virksomhed IT Partner. Dermed vokser medarbejderstaben fra 45 til godt 60 mand.

IT Partners konsulentafdeling, der tilbyder infrastruktur-rådgivning til små og mellemstore virksomheder, bliver nyt forretningsområde for Jaynet.

Jaynet kom til verden som rendyrket serverhotel i 2000 stiftet af Jakob Kjærgaard og André Dommer. Hosting-forretningen var også grunden til, at selskabet blev netværksudbyder.

”Datidens trange ASDL-forbindelser slog ofte ikke til, når firmaer skulle have adgang til deres hostede data, så vi begyndte at etablere egne fiberlinjer. I dag har vi et fibernet, der dækker hele Danmark”, fortæller salgs- og marketing-direktør Michael Meister.

Kombinationen af serverhotel og egne net har fungeret så godt, at Jaynet i år kan notere en vækst i omsætning på 40 procent i indgåede kontrakter. Sidste år solgte Jaynet for over 70 millioner kroner.

Selvom den megen hype omkring cloud computing kunne få en del virksomheder til at fravælge en mellemstor dansk hosting-udbyder til fordel for en stor og måske billigere international cloud-udbyder, så venter Jaynet ikke faldende omsætning i fremtiden, faktisk tværtimod.

”Mange virksomheder vil stadigt gerne have fysisk adgang til deres server-udstyr, og det kan vi give dem,” siger Michael Meister.

Ironisk nok kan købet af et firma ved navn IT Partner få konsekvenser for Jaynets eksisterende partnere, der nu kan komme i kanalkonflikt. Jaynet har knap en snes større og mindre it-forhandlere, som har videresolgt hostingudbyderens ydelser til deres kunder.

Ved at bevæge sig ind på netværks- og infrastruktur-rådgivning med den nyerhvervede konsulentforretning fra IT Partner, kan Jaynet komme i kanalkonflikt med sine egne partnere og altså slås om de samme kunder.

”Sådan er det. Men det betyder bare, at vi må lave nogle klare aftaler med vores partnere, der løser problemerne, hvis de skulle opstå”, siger Michael Meister, der har en fortid i Dell, hvor man ikke er ubekendt med begrebet kanalkonflikter mellem forhandlere og producentens eget direkte salg.

IT Partner er Jaynets femte opkøb på fire år. Tidligere er mindre hosting-firmaer som Elitehost, Plushost og 2Fast blevet opkøbt.

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job