3 kom igennem priskrigen med 119.000 nye kunder

Den nyeste telestatistik viser samlet abonnementsvækst på 23,1 for operatøren 3.

2010 har været et hårdt år for de store operatører, især efter at Onfone satte i gang i priskirgen i efteråret.

 3 ser dog ud til at være kommet solidt ud af 2010. I løbet af 2010 fik selskabet 119.000 nye kunder og havde ved årets udgang 636.000 kunder. Der er således fjerde år i træk, at kundebasen vokser med mere end 100.000 nye kunder, oplyser 3.

 Tallene er baseret på den nyeste telestatistik, som IT- og Telestyrelsen offentliggjorde i dag.

 "Vores netværk er i flere tests blevet kåret som Danmarks bedste, og det ved kunderne. Det er mobilt bredbånd, smartphones og nu også tablets, der trækker væksten på markedet, og her er det afgørende at have et bomstærkt netværk med høj hastighed og god dækning,” siger CEO Morten Christiansen fra 3.

 Den seneste telestatistik fra 2. halvår af 2010 viser også, at 3’s kunder er storforbrugere af mobil data og dermed også af online-tjenester. En telefonabonnent hos 3 generede i gennemsnit 190 Mb datatrafik om måneden fra sin smartphone. Det er mere end seks gange så meget trafik, som kunderne hos nogen af de tre øvrige store teleselskaber, påpeger 3.

 

29,8 % af de mobile bredbåndskunder på det danske marked er kunder hos 3, som også her er superbrugernes foretrukne valg. Således står 3 kunder for 52 % af datatrafikken på det mobile bredbånd, og de 237.000 mobile bredbåndskunder hos 3 generede i 2. halvår af 2010 i gennemsnit 2,79 Gb trafik om måneden.

 

 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job