Simcorp flytter opgaver til Ukraine

Simcorp surfer med på outsourcing-bølgen, og planlægger at sende programmerings-opgaver til Ukraine. Dermed lægger det sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore og Celenia, som tillige har flyttet opgaver østpå.

Endnu et dansk it-firma går med planer om at flytte opgaver til Ukraine. Simcorp vil, trods et kanonresultat i det seneste regnskab, flytte simple programmeringsopgaver til Ukraine, der lokker med et højt uddannelsesniveau og billig løn. Det skriver Børsen.

Dermed lægger Simcorp sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore og Celenia der tidligere har flyttet en del af opgaverne til den Ukrainske hovedstad, Kiev.

»Det er rigtigt, at vi kigger på forskellige steder i Østeuropa, og indtil videre ser regionen omkring Kiev interessant ud i kraft af et højt uddannelsesniveau, god infrastruktur og et lavt omkostningsniveau. Nu laver vi et grundigt stykke forarbejde, og i løbet af året vil jeg tro, at vi har fundet nogle samarbejdspartnere og en måde at gøre det på,« siger administrerende direktør i Simcorp, Peter L. Ravn til Dagbladet Børsen.

Direktøren forventer ikke, at det vil få indflydelse på antallet af medarbejdere i Danmark.

»Vi taler om at starte med 10-15 mand for at få noget erfaring og se, hvordan det fungerer. Det er nogle rugbrødsopgaver, som folk her i Danmark måske med tiden vil synes er lidt kedelige at skulle lave. Jeg tror ikke, at det kommer til at betyde, at vi bliver færre personer i Danmark. Men det kan betyde, at de personer, vi har nu, kommer til at lave noget andet, og det må man tage med,« siger Peter L. Ravn.

Ifølge Dagbladet Børsen ligger Simcorp i konkrete forhandlinger med tre forskellige ukrainske selskaber. Direktøren afviser over for avisen, at diskutere detaljer om planerne i pressen.

Med udflytningen ligger Simcorp sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore, Celenia og Ciklum, der alle har flyttet opgaver til Ukraine.

Ciklum har således på tre år flyttet det meste af virksomheden til Kiev, hvor lønningerne er mellem en femtedel og en tiendedel af hvad en dansker skal have.

Ciklum udfører kodningsopgaver for danske kunder, blandt andet til spilindustrien. Selskabet beskæftiger i dag omkring 100 medarbejdere i Ukraine.

»I starten havde vi også programmører siddende i Danmark, men vi har gradvist flyttet mere og mere over til Ukraine, hvor lønningerne er mellem en femtedel og en tiendedel af herhjemme. Det betyder, at vi kan holde vores samlede tilbudspriser på omkring en fjerdedel,« siger selskabets adm. direktør, Michael Buch Sandager.

Hos fagforeninger og arbejdsgiverforeninger har udflytningen givet noget nyt at tænke over.

»Vi ved ikke, hvor mange job der er berørt af det her, men vi er ikke hidsige omkring globaliseringen. Det er noget, vi må leve med, og it-branchen er vant til forandring. Jeg tror ikke, det vil betyde, at der forsvinder en masse danske job, men mine medlemmer kommer nok til at beskæftige sig med noget andet i fremtiden, og det er helt fint,« siger formand for it-fagfoeningen Prosa, Peter Ussing.

Han efterlyser en mere offensiv it-politik. Blandt andet mere efteruddannelse til de berørte medlemmer:

»Desuden tror vi, det kan gavne, hvis vi får flyttet datamatiker-uddannelsen op på bachelorniveau i stedet for at være en kortvarig videregående uddannelse,« siger Peter Ussing.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura