Simcorp flytter opgaver til Ukraine

Simcorp surfer med på outsourcing-bølgen, og planlægger at sende programmerings-opgaver til Ukraine. Dermed lægger det sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore og Celenia, som tillige har flyttet opgaver østpå.

Endnu et dansk it-firma går med planer om at flytte opgaver til Ukraine. Simcorp vil, trods et kanonresultat i det seneste regnskab, flytte simple programmeringsopgaver til Ukraine, der lokker med et højt uddannelsesniveau og billig løn. Det skriver Børsen.

Dermed lægger Simcorp sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore og Celenia der tidligere har flyttet en del af opgaverne til den Ukrainske hovedstad, Kiev.

»Det er rigtigt, at vi kigger på forskellige steder i Østeuropa, og indtil videre ser regionen omkring Kiev interessant ud i kraft af et højt uddannelsesniveau, god infrastruktur og et lavt omkostningsniveau. Nu laver vi et grundigt stykke forarbejde, og i løbet af året vil jeg tro, at vi har fundet nogle samarbejdspartnere og en måde at gøre det på,« siger administrerende direktør i Simcorp, Peter L. Ravn til Dagbladet Børsen.

Direktøren forventer ikke, at det vil få indflydelse på antallet af medarbejdere i Danmark.

»Vi taler om at starte med 10-15 mand for at få noget erfaring og se, hvordan det fungerer. Det er nogle rugbrødsopgaver, som folk her i Danmark måske med tiden vil synes er lidt kedelige at skulle lave. Jeg tror ikke, at det kommer til at betyde, at vi bliver færre personer i Danmark. Men det kan betyde, at de personer, vi har nu, kommer til at lave noget andet, og det må man tage med,« siger Peter L. Ravn.

Ifølge Dagbladet Børsen ligger Simcorp i konkrete forhandlinger med tre forskellige ukrainske selskaber. Direktøren afviser over for avisen, at diskutere detaljer om planerne i pressen.

Med udflytningen ligger Simcorp sig i kølvandet på virksomheder som Sitecore, Celenia og Ciklum, der alle har flyttet opgaver til Ukraine.

Ciklum har således på tre år flyttet det meste af virksomheden til Kiev, hvor lønningerne er mellem en femtedel og en tiendedel af hvad en dansker skal have.

Ciklum udfører kodningsopgaver for danske kunder, blandt andet til spilindustrien. Selskabet beskæftiger i dag omkring 100 medarbejdere i Ukraine.

»I starten havde vi også programmører siddende i Danmark, men vi har gradvist flyttet mere og mere over til Ukraine, hvor lønningerne er mellem en femtedel og en tiendedel af herhjemme. Det betyder, at vi kan holde vores samlede tilbudspriser på omkring en fjerdedel,« siger selskabets adm. direktør, Michael Buch Sandager.

Hos fagforeninger og arbejdsgiverforeninger har udflytningen givet noget nyt at tænke over.

»Vi ved ikke, hvor mange job der er berørt af det her, men vi er ikke hidsige omkring globaliseringen. Det er noget, vi må leve med, og it-branchen er vant til forandring. Jeg tror ikke, det vil betyde, at der forsvinder en masse danske job, men mine medlemmer kommer nok til at beskæftige sig med noget andet i fremtiden, og det er helt fint,« siger formand for it-fagfoeningen Prosa, Peter Ussing.

Han efterlyser en mere offensiv it-politik. Blandt andet mere efteruddannelse til de berørte medlemmer:

»Desuden tror vi, det kan gavne, hvis vi får flyttet datamatiker-uddannelsen op på bachelorniveau i stedet for at være en kortvarig videregående uddannelse,« siger Peter Ussing.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S