Club Blah Blah skifter navn til CBB Mobil

Det danske teleselskab Club Blah Blah har skiftet navn til CBB Mobil.

Teleselskabet Club Blah Blah skal fremover hedde CBB Mobil. Navneskiftet skal understrege at teleselskabet nu satser på en anden målgruppe end tidligere.

"Vi har fra starten udelukkende satset på at få kunder i aldersgruppen 15-25 år. Det er lykkedes, og vi vil nu også fokusere på andre målgrupper - derfor har vi valgt at ændre navnet til CBB Mobil," siger Teddy Søgaard Pedersen, adm. direktør i teleselskabet.

Det gamle navn skulle signalere, at man henvendte sig til de unge, som har et stort mobilforbrug. Med navneskiftet lanceres en strategi, hvor man vil kapre kunder fra de øvrige lavprisselskaber.

"Club Blah Blah var et frækt valg, men med skiftet til CBB Mobil vil vi vise, at vi nu også henvender os til de, som måske ikke har så ekstrem en mobilkultur som de unge. Med navnet CBB Mobil kan vores nuværende kunder fortsat identificere sig med os, mens det tiltaler en bredere målgruppe og alle aldersgrupper," siger Teddy Søgaard Pedersen.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S