Ældre skal teste digitale valg

Når de 80.000 borgere over 60 år i de næste to uger skal stemme til Ældrerådene i København, tages et skridt ind over tærsklen til digitale valg. Der kan stemmes både via internettet og telefonen.

På mandag tages et vigtigt skridt på vejen mod digitale valg i Danmark. 80.000 borgere over 60 år vil kunne stemme via internettet, når der over de næste to uger skal vælges repræsentanter til kommunens ældreråd.

I disse dage modtager de stemmeberettigede borgere et valgkort. Det skal de bruge, uanset om de stemmer over internet, ved at taste ind på telefonen eller returnerer svarkortet pr. post. De kan også møde personligt frem i de 15 bydele og stemme på "gammeldags" vis, det vil sige på en papirstemmeseddel, eller bruge en af de computere, der står klar til brug.

De ældre er begejstret for muligheden, og samtidig giver det Københavns Kommune mulighed for at høste nogle besparelser, fordi valgene hidtil har været administreret ved brug af papirlister, som har skullet ajourføres i hånden og kopieres ud til de enkelte medarbejdere.

»Ældrerådsvalget er en god lejlighed til at indføre digital forvaltning også på dette område. Vi forventer at håndtere valget mere effektivt - og så er det en god tanke, at det netop er kommunens ældre borgere, der er først med det nye,« siger Jesper Fisker, direktør for Københavns Kommunes sundhedsforvaltning.

Sikkerheden i det elektroniske system fungerer ved, at der på valgkortet står et særligt valgnummer, som borgeren indtaster sammen med sin fødselsdato. Dermed kan systemet automatisk identificere borgeren som en unik person, der kun har ret til at afgive stemme denne ene gang, og registrere stemmeafgivelsen med det samme.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job