TDC kan blive Telmore i international målestok

Danske TDC har en unik position til at ramme de europæiske telekæmper med samme kraft, som TDC selv blev ramt med, da Telmore gik i luften. Det vurderer Jyske Bank.

TDC kan med lanceringen af EasyMobile gøre sig selv til en lige så stor irritationsfaktor for de store europæiske teleselskaber, som Telmore var for TDC.

Sådan lyder vurderingen fra Jyske Bank, der kalder TDCs position for »unik« og »meget fordelagtig«, fordi discount-angrebet på de store europæiske telemarkeder kan ske uden, at TDC kommer til at frygte for gengældelse på det danske hjemmemarked.

»Konkurrencesituationen i Danmark er er så hård, som den kan blive, og discountselskaber eksisterer allerede på det danske marked. Samtidig er TDC relativt lille i europæisk målestok og har dermed ikke så meget at tabe som Vodafone, T-Mobile og andre,« vurderer Jyske Banks aktieanalytiker Rune Møller.

En krigsherre tager form
Dermed tyder meget på, at TDC for alvor er ved, at vokse ud af sin passive skygge. Discount-angrebet er sammen med Song-købet det andet aggressive tiltag på få måneder fra TDC. Og det kan blive kostbart fra de øvrige teleselskaber.

Jyske Bank vurderer, at det vægter højt, at TDC, som det eneste af de tidligere statsmonopoler, har et erfaringsgrundlag inden for discounttelefoni.

»Det er ikke en nem proces at omstille et tidligere offentligt monopol til et ultra omkostningseffektivt selskab,« vurderer Rune Møller.

Jyske Bank forventer, at EasyMobile kan få en markedsværdi på op til 25 milliarder kroner, hvis selskabet får en markedsandel på 10 procent i de 12 lande, som konceptet ventes lanceret i. Til sammenligning er værdien af TDC i øjeblikket 44 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere