TDC kan blive Telmore i international målestok

Danske TDC har en unik position til at ramme de europæiske telekæmper med samme kraft, som TDC selv blev ramt med, da Telmore gik i luften. Det vurderer Jyske Bank.

TDC kan med lanceringen af EasyMobile gøre sig selv til en lige så stor irritationsfaktor for de store europæiske teleselskaber, som Telmore var for TDC.

Sådan lyder vurderingen fra Jyske Bank, der kalder TDCs position for »unik« og »meget fordelagtig«, fordi discount-angrebet på de store europæiske telemarkeder kan ske uden, at TDC kommer til at frygte for gengældelse på det danske hjemmemarked.

»Konkurrencesituationen i Danmark er er så hård, som den kan blive, og discountselskaber eksisterer allerede på det danske marked. Samtidig er TDC relativt lille i europæisk målestok og har dermed ikke så meget at tabe som Vodafone, T-Mobile og andre,« vurderer Jyske Banks aktieanalytiker Rune Møller.

En krigsherre tager form
Dermed tyder meget på, at TDC for alvor er ved, at vokse ud af sin passive skygge. Discount-angrebet er sammen med Song-købet det andet aggressive tiltag på få måneder fra TDC. Og det kan blive kostbart fra de øvrige teleselskaber.

Jyske Bank vurderer, at det vægter højt, at TDC, som det eneste af de tidligere statsmonopoler, har et erfaringsgrundlag inden for discounttelefoni.

»Det er ikke en nem proces at omstille et tidligere offentligt monopol til et ultra omkostningseffektivt selskab,« vurderer Rune Møller.

Jyske Bank forventer, at EasyMobile kan få en markedsværdi på op til 25 milliarder kroner, hvis selskabet får en markedsandel på 10 procent i de 12 lande, som konceptet ventes lanceret i. Til sammenligning er værdien af TDC i øjeblikket 44 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)