ADSL kommer til Danmark

Fra den 1. juli kan Internet-brugere i nogle dele af landet surfe på Internet med lynhurtig ADSL-hastighed. Data kan modtages med 512 Kbps, omkring ti gange hurtigere end et almindeligt modem, og sendes med 128 Kbps. Den største nyhed er imidlertid ikke hastigheden, men at der ikke skal betales minuttakst for ADSL. Der betales kun, når der rent faktisk overføres data, og det betyder at forbindelsen kan stå åben og klar hele tiden. Dermed kan man være i kontakt med Internet døgnet rundt, uden at det koster en formue på telefonregningen.

Ved oprettelse installerer Tele Danmark et filter i boligen som adskiller telefoni og data, der kobles til et ADSL-modem, som kommunikerer med pc'en gennem en netkort. Der kræves en Pentium-pc med 16 MB hukommelse og 25 MB plads på harddisken samt Windows 95, 98 eller NT. Abonnementet koster 1.185 kr. i kvartalet, hvortil kommer en forbrugsafgift på 0.25 kr. pr. MB. De første 300 MB i kvartalet er dog gratis. Tele Danmark vil også sælge en pakke med ADSL-modem og netkort for 1.995 kr.

For at benytte ADSL skal man bo mindre end 2-4 km. fra en lokalcentral, der er forsynet med ADSL-udstyr. I første omgang er det kun brugere i det indre København og Århus, der kan udstyres med ADSL-forbindelser, mens Odense, Aalborg og resten af København følger senere på året.

Flere informationer om ADSL findes på http://www.teledanmark.dk/adsl.

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks