ADSL kommer til Danmark

Fra den 1. juli kan Internet-brugere i nogle dele af landet surfe på Internet med lynhurtig ADSL-hastighed. Data kan modtages med 512 Kbps, omkring ti gange hurtigere end et almindeligt modem, og sendes med 128 Kbps. Den største nyhed er imidlertid ikke hastigheden, men at der ikke skal betales minuttakst for ADSL. Der betales kun, når der rent faktisk overføres data, og det betyder at forbindelsen kan stå åben og klar hele tiden. Dermed kan man være i kontakt med Internet døgnet rundt, uden at det koster en formue på telefonregningen.

Ved oprettelse installerer Tele Danmark et filter i boligen som adskiller telefoni og data, der kobles til et ADSL-modem, som kommunikerer med pc'en gennem en netkort. Der kræves en Pentium-pc med 16 MB hukommelse og 25 MB plads på harddisken samt Windows 95, 98 eller NT. Abonnementet koster 1.185 kr. i kvartalet, hvortil kommer en forbrugsafgift på 0.25 kr. pr. MB. De første 300 MB i kvartalet er dog gratis. Tele Danmark vil også sælge en pakke med ADSL-modem og netkort for 1.995 kr.

For at benytte ADSL skal man bo mindre end 2-4 km. fra en lokalcentral, der er forsynet med ADSL-udstyr. I første omgang er det kun brugere i det indre København og Århus, der kan udstyres med ADSL-forbindelser, mens Odense, Aalborg og resten af København følger senere på året.

Flere informationer om ADSL findes på http://www.teledanmark.dk/adsl.

    Læses lige nu

      Event: Computerworld Summit 2026 - København

      Digital transformation | København

      Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

      28. april 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

      Niels Bjørndal Nygaard

      Norriq Danmark A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

      Hans Christian Thisen

      Norriq Danmark A/S

      Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job