ADSL kommer til Danmark

Fra den 1. juli kan Internet-brugere i nogle dele af landet surfe på Internet med lynhurtig ADSL-hastighed. Data kan modtages med 512 Kbps, omkring ti gange hurtigere end et almindeligt modem, og sendes med 128 Kbps. Den største nyhed er imidlertid ikke hastigheden, men at der ikke skal betales minuttakst for ADSL. Der betales kun, når der rent faktisk overføres data, og det betyder at forbindelsen kan stå åben og klar hele tiden. Dermed kan man være i kontakt med Internet døgnet rundt, uden at det koster en formue på telefonregningen.

Ved oprettelse installerer Tele Danmark et filter i boligen som adskiller telefoni og data, der kobles til et ADSL-modem, som kommunikerer med pc'en gennem en netkort. Der kræves en Pentium-pc med 16 MB hukommelse og 25 MB plads på harddisken samt Windows 95, 98 eller NT. Abonnementet koster 1.185 kr. i kvartalet, hvortil kommer en forbrugsafgift på 0.25 kr. pr. MB. De første 300 MB i kvartalet er dog gratis. Tele Danmark vil også sælge en pakke med ADSL-modem og netkort for 1.995 kr.

For at benytte ADSL skal man bo mindre end 2-4 km. fra en lokalcentral, der er forsynet med ADSL-udstyr. I første omgang er det kun brugere i det indre København og Århus, der kan udstyres med ADSL-forbindelser, mens Odense, Aalborg og resten af København følger senere på året.

Flere informationer om ADSL findes på http://www.teledanmark.dk/adsl.

    Læses lige nu

      KMD A/S

      SAP Solution Specialist

      Nordjylland

      Netcompany A/S

      Test Consultant

      Midtjylland

      Lindhardt og Ringhof Forlag

      Data Engineer

      Københavnsområdet

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Sikkerhed | København

      Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

      Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

      Andre events | København

      Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

      Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

      Sikkerhed | Aarhus C

      Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

      Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

      Jimmi Overgaard

      Netip A/S

      Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

      Benjamin Terp

      Netip A/S

      IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

      Henrik Thøgersen

      IT Confidence A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

      Søren Vindfelt Røn

      Norriq Danmark A/S