ADSL kommer til Danmark

Fra den 1. juli kan Internet-brugere i nogle dele af landet surfe på Internet med lynhurtig ADSL-hastighed. Data kan modtages med 512 Kbps, omkring ti gange hurtigere end et almindeligt modem, og sendes med 128 Kbps. Den største nyhed er imidlertid ikke hastigheden, men at der ikke skal betales minuttakst for ADSL. Der betales kun, når der rent faktisk overføres data, og det betyder at forbindelsen kan stå åben og klar hele tiden. Dermed kan man være i kontakt med Internet døgnet rundt, uden at det koster en formue på telefonregningen.

Ved oprettelse installerer Tele Danmark et filter i boligen som adskiller telefoni og data, der kobles til et ADSL-modem, som kommunikerer med pc'en gennem en netkort. Der kræves en Pentium-pc med 16 MB hukommelse og 25 MB plads på harddisken samt Windows 95, 98 eller NT. Abonnementet koster 1.185 kr. i kvartalet, hvortil kommer en forbrugsafgift på 0.25 kr. pr. MB. De første 300 MB i kvartalet er dog gratis. Tele Danmark vil også sælge en pakke med ADSL-modem og netkort for 1.995 kr.

For at benytte ADSL skal man bo mindre end 2-4 km. fra en lokalcentral, der er forsynet med ADSL-udstyr. I første omgang er det kun brugere i det indre København og Århus, der kan udstyres med ADSL-forbindelser, mens Odense, Aalborg og resten af København følger senere på året.

Flere informationer om ADSL findes på http://www.teledanmark.dk/adsl.

    Læses lige nu

      Annonce

      Navnenyt fra it-Danmark

      Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Allan Hougaard

      Sparinvest

      EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

      Michael Banegas Madsen

      EG Danmark A/S

      Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

      Morten Jakobi

      Fellowmind Denmark A/S