Google: Kun dem der har noget at skjule går op i privatliv

Google-boss Eric Schmidt belærer folket om privatliv.

"Hvis du har noget at skjule, så skulle du måske starte med at holde op med at gøre det, du vil skjule."

Det sagde Googles øverste chef Eric Schmidt i forbindelse med et CNBC interview om blandt andet privacy. Svaret bliver udlagt som, at Eric Schmidt er af den opfattelse, at kun dem der har noget at skjule bekymrer sig om deres privatliv.

Udtalelsen har bragt sindende i kog på nettet. Google er i forvejen under permanent anklage for at gemme alt for mange oplysninger om os. Det skyldes, at hele Googles forretningskoncept er bygget op omkring at kende os bedst muligt, så annoncerne når deres mål med størst præcision.  Der er flere eksempler på, at vores søgninger ikke bare afslører vores dybeste hemmeligheder men også vores identitet.

Efterfølgende uddyber Eric Schmidt sit synspunkt.

"Hvis du virkelig vil værne om dit privatliv, så er realiteten, at søgemaskiner - også Google - beholder informationen i noget tid, og at vi er underlagt 'The Patriot Act' ,og at informationen derfor kan falde i hænderne på autoriteter," siger Eric Schmidt.

På flere af de store tekno-blogs som Gawker er folk bestyrtede. Som en læser skriver: "Jeg var meget overrasket over hans svar, man er vant til, at Big Brother i det mindste lader som om, at han er bekymret for borgernes privatliv."

På Gawker kan man se det omtalte klip fra udseendelsen.

Eric Schmidt har i øvrigt tidligere blacklistet it-sitet Cnet i et år efter, at Cnet offentliggjorde oplysninger fra almindelige Google søgninger om Eric Schmidt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS