ICE: Landsdækkende 3G med 40 master

ICE.net udbygger sit 3G-netværk i Danmark og er snart klar med 14 Mbit/s.

Artikel top billede

Ice.net vil i løbet af sensommeren fordoble antallet af master i Danmark, så de går fra 20 til 40 master. Til sammenligning bruger Telia godt 2.000 master, vurderer René Kappelgaard, Manager Customer Relations hos Ice.net.

Årsagen til, at Ice.net kan nøjes med så få master, skyldes, at deres netværk kører på 450 Mhz-frekvens, samme teknik som anvendes i såvel USA og Asien. Ice.net fortsætter udrulningen af flere master i 2011.

Anden type teknologi

"Ice.net adskiller sig fra andre lignende tjenester på markedet, fordi vi bruger en anden type teknologi med meget længere rækkevidde. Derfor kan vores kunder være online, ikke kun i byerne, men også i yderområderne hvorfor det er ideelt til bil, båd og campingvogn," forklarer René Kappelgaard.

Ice.net kører med hastigheder på op til 3,1 Mbit/s og forventer inden længe at kunne præsentere +14 Mbit/s.

Selskabet dækker 98 procent af landet samt 120 kilometer ud på havet, oplyser Ice.net til Mobil.

Ice.net forventer også at være klar med IP-telefoni sidst i 2010 eller starten af 2011.

Gratis i Norge og Sverige

Udover at basere sig på en netværksteknik, der kræver færre master, så tilbyder Ice.net også gratis roaming i både Norge og Sverige. Det betyder, at man kan surfe på nettet i både Norge og Sverige med Ice.net uden at skulle bekymre sig om prisen:

"Vi er rigtig interessante for transportbranchen og alle de danskere, der har sommerhus i Norge eller Sverige", lyder der fra René Kappelgaard.

Ice.net  ejes for 65 procents vedkommende af Access Industries, mens EnergiMidt har 35 procent. Selskabets net dækker 90 procent af Sverige med 3G og 91 procent af Norge. Ericsson Nortel står bag udbygningen af netværket.

Læs mere om mobiltelefoner og mobilmarkedet her
 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job