Så er der gratis Windows 7 til pirater

Flere måneder før Windows 7 kommer på gaden, er det allerede blevet cracket. OEM hovednøglen er afsløret.

Microsoft har netop lagt sidste hånd på Windows 7, og allerede nu er styresystemet cracket. Dermed har pirater ubegrænset adgang til alle de patches og sikkerhedsopdateringer som kommer i fremtiden.

Cracket narrer Windows 7 til at tro, at det bliver installeret på ny pc fra en Microsoft OEM partner. Dermed bliver de 30-dages aktiveringsfrist sat ud af kraft, da Windows 7 er født aktiveret i nye computere. Med et aktiveret Windows 7 er der adgang til alle herlighederne.

Man kan endda aktivere Windows 7 der allerede er installeret ved at lave det om til en OEM udgave med to simple kommandoer.

Cracket er opdaget via en Windows 7 ultimate dvd ISO, som var beregnet til installation på Lenonovo computere. Det er en gammelkendt måde at snyde styresystemet på. Samme metode blev brugt i forbindelse med Windows Vista. Cracket virker kun til Windows 7 Ultimate.

Læs mere hos Ars Technica.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision