Verdens kraftigste: : Dual-core Android-telefon lynhurtigt på markedet

I sidste uge lancerede LG verdens hidtil kraftigste smartphone. Og den kommer til Europa allerede i næste måned.

Artikel top billede

Efter vi havde set lækkede billeder af den indtil flere gange kom LG endelig ud af skabet i sidste uge og lancerede verdens hidtil mest kraftfulde smartphone, modellen Optimus 2X. Og udgivelsen er lige om hjørnet.

Kommer allerede i januar
Ved annonceringen af Optimus 2X sagde LG, at Android-modellen ville udkomme på deres sydkoreanske hjemmemarked allerede i januar måned. Præcis hvornår vi ville få den at se på disse kanter, var dog ikke hundrede procent klart. Men der er ingen grund til at fortvivle.

Den kraftfulde mobil skulle nemlig også ramme de europæiske butikshylder allerede i næste måned.

Video i fuld HD
Hvis du skulle have glemt det gør LG Optimus 2X som den første smartphone brug af Nvidias Tegra 2-platform, der blandt andet inkluderer en dual-core-processor på 1 gigahertz og en kraftig grafikchip. Skærmen er på 4 tommer, og så kan kameraet på 8 megapixel i øvrigt optage i den fulde HD-opløsning 1920 x 1080 pixel. Modellen bruger Android 2.2, men vil dog ifølge LG blive opgraderet til det nye Android 2.3, skriver TechRadar.

 

Læs mere om mobilmarkedet på www.mobil.nu

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS