Dansk udvikler bag Excel-baseret revisorsystem

Softwarevirksomheden NextUs har i samarbejde med Moore Stephens Danmark udviklet et Excel-baseret system, som skal gøre det lettere for revisorer at kvalitetssikre deres arbejde.

Softwarevirksomheden NextUs har i samarbejde med Moore Stephens Danmark udviklet et Excel-baseret system, som skal gøre det lettere for revisorer at kvalitetssikre deres arbejde. MS-Rev hedder nyheden.

Det har været afgørende at få udviklet et Excel-baseret system, da revisorer i dag anvender netop denne Microsoft-software i stort omfang, fortæller parterne. Kvalitetssikringsløsningen fra NextUs skal desuden ses i sammenhæng med en ny revisorlov, der trådte i kraft 1. september i fjor, og som overgav kvalitetskontrollen til Revisortilsynet, hvorefter alle revisorer i Danmark skal kvalitetskon­trolleres hvert fjerde år.

»For revisorvirksomheder kan det være endog overordentlig vanskeligt at følge med i samtlige lovkrav og sikre sig hundrede procent mod overraskelser i udførelsen af det offentlige hverv. Det er netop denne sikkerhed, som vi kan levere med det nye produkt. En sikkerhed, der bliver efterspurgt, og som garanterer at revisoren kan koncentrere sig om at hjælpe sine kunder frem for at bruge tiden på at studere lovtekster,« udtaler Asbjørn Riise, administrerende direktør i NextUs.

NextUs forventer at sælge MS-Rev til 200 revisionsvirksomheder de næste to til tre år.

NextUs blev etableret i 1996 og overtog i 2001 Lotus Notes-konsulenthuset CrossWare.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S