Konkurrencestyrelsen overvåger Song-køb

TDC slipper ikke for at blive gransket af Konkurrencestyrelsen, hvis det skulle lykkes selskabet at købe Song. Styrelsen frygter en mindsket konkurrence på markedet.

Lykkes det TDC at overtage Song, bliver konkurrencen på erhvervs- og IP-telefoni begrænset med et opbremset prisfald til følge. Det frygter Konkurrencestyrelsen, som derfor vil granske et eventuelt køb ganske nøje. Det skriver Børsen.

Koncernchef for TDC, Henning Dyremose, har hidtil afvist, at et Song-køb kræver indblanding fra de danske konkurrencemyndigheder. Men ifølge Børsens oplysninger har Konkurrencestyrelsen netop meddelt TDC, at styrelsen vil undersøge købet til bunds.

Song har ikke nogen dominerende markedsandel på erhvervsmarkedet, men en stor del af selskabets danske omsætning stammer fra videresalg af fibernetværk på grossist-niveau. Markedet risikerer at miste en væsentlig spiller, og kunder, der ikke vil være hos TDC, bliver tvunget til at benytte de øvrige spillere, såsom Butler-Networks og Danske Telecom.

Brancheanalytikere siger til Børsen, at Butler-Networks og Danske Telecom forventer, at TDC's eventuelle Song-køb vil give dem flere kunder.

Da TDC købte Telmore blev prispresset på mobilmarkedet bremset og TDC fik alene i første halvår af 2004 20 millioner kroner mere i overskud, end hvis prispresset var fortsat.

Konkurrencestyrelsen frygter, at TDC's Song-køb på samme måde vil bremse prispresset på markedet for erhvervsløsninger og IP-telefoni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere