Conficker er vågnet

Den frygtede Conficker-orm er vågnet, og millioner computere har meldt sig til tjeneste på 50.000 domæner. Men ordrerne er ikke afgivet endnu.

Conficker-ormen er vågnet af sin dvale.

Netop nu afventer millioner Conficker-zombier ordrer fra ukendte bagmænd. Mellem 5-10 millioner computere er inficeret med ormen. De er mødt op på deres bestemmelsessteder.

Ingen ved hvorfor. Ingen ved hvad ormen skal. Det eneste vi ved er, at Conficker nu er vågnet.

"Vi er i højeste alarmberedskab. Millioner af inficerede computere er vågnet. Hver af dem har opsøgt 500 ud af de 50.000 domæner, som de er forudprogrammerede til at opsøge 1. april. Men der er endnu ikke lagt en opdatering ud. Så nu opsøger de 500 domæner, venter, går i dvale i 90 minutter og opsøger så 500 domæner igen indtil opdateringen kommer," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet Csis.

Conficker ormen er et mysterium. I løbet af den seneste måned har den inficeret millioner computere, der nu er under dens kommando. Men den har ikke modtaget nogle ordrer endnu. Derfor er der ingen, der ved, hvad den skal.

"Det kan sagtens være, at den programkode der får den til at mutere til sin egentlige tilstand bliver sendt ud i dag. Måske er det først i morgen. Måske om en måned. Måske aldrig," siger Peter Kruse.

Hvis ormen bliver opdateret på et af de 50.000 domæner, så vil den mutere til sin forudbestemte tilstand. Det kan være hvad som helst fra informationstyv til angrebsmaskine til en yderst avanceret aprilsnar.

Læses lige nu

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S