Google melder sig i kampen om AOL

Ny køber melder sig i kampen om dele af den amerikanske internetgigant America Online (AOL). Det trækker op til budkrig mellem rivalerne fra Google og Microsoft.

Til trods for udmeldinger fra AOL's ejer, mediekoncernen Time Warner, om at AOL ikke er til salg, skulle Google og kommunikationsgiganten Comcast være på nippet til at byde på en del af selskabet.

I september kom det frem at AOL og Microsoft forhandlede om et fælles webprojekt, men de forhandlinger døde, og først for nyelig begyndte nye samtaler mellem de to parter. Men deres forhandlinger bliver nu truet af et konkret bud fra anden side.

Ifølge The Wall Street Journal, er Google/Comcast alliancen villige til at betale 5 milliarder dollar, mere end 30 milliarder kroner, for dele af AOL.
Interessen drejer sig hovedsageligt om selskabets netværk af websider, som webportalen AOL.com, og om AOL Instant Messenger der har en stor brugerskare i USA.
AOL.com har mere end 100 millioner amerikanske brugere om måneden, og er på den front kun overgået af Yahoo.com. Derimod skulle AOL's skræntende forretning med salg af modem-internetforbindelser, være knap så interessant for de to potentielle købere.

Hvem end der vinder kampen om AOL's gunst, bliver de med sikkerhed den største internet-konstellation i verden.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S