Nokia får advarsel af børstilsyn

Nokia har fået en reprimande af det finske børstilsyn for ikke at offentliggøre positive regnskabstal hurtigt nok.

En advarsel til Nokia, for ikke at offentliggøre positive regnskabstal hurtigt nok, er netop blevet uddelt af det finske børstilsyn og børsen i Helsinki.

Advarslen falder fordi Nokia først offentliggjorde sin indtjening i 4. kvartal den 27. januar, i stedet for at gøre det den 14., som Nokia burde have gjort.

Dermed fulgte Nokia, der er listet på børserne i New York og Helsinki, de amerikanske regler, mens de finske regler blev overtrådt.

»Vi er listet i flere forskellige lande og er selvfølgelig forpligtet til at overholde loven i alle lande. Vi havde forståelsen af at reglerne gav os tid til at kommunikere resultatet. I fremtiden vil vi tage afgørelsen med i vores overvejelser,« siger Nokias talskvinde Arja Suominen til BBC News

Nokia-aktien hoppede mere end 6 procent opad, da nyheden blev offentliggjort den 27. januar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere