Ny minister: For dyrt at teste tinglysningen

Justitsministeriet har hidtil afvist ComONs dokumentation om manglende testning, men nu erkender den nye minister, at Domstolsstyrelsen hellere ville spare tid og penge end teste systemet.

Den del af tinglysningen som advokater og ejendomsmæglere bruger blev ikke testet inden systemet gik i luften. Det måtte den nyudnævnte justitsminister Lars Barfoed (K) i dag erkende under samråd med Folketingets Retsudvalg,

"Domstolsstyrelsen vurderede, at det ville være for dyrt og forsinke tinglysningen for meget, hvis der skulle etableres et egentligt testmiljø som ejendomsmæglere og advokater kunne teste. Forud for lancering kunne advokater og ejendomsmæglere dog prøve tinglysningssystemet på en prøveside, men jeg medgiver, at sådan en prøveside ikke er et testmiljø," svarede ministeren konfronteret med ComONs dokumentation.

Det svar står i skarp kontrast til det svar den forgående justitsminister gav ved sit samråd om tinglysningen den 28. januar i år.

"Sagens kerne er, at alle aktører var enige i, at systemet var klart. Det valgte vi selvfølgelig at følge. Der blev lagt en testversion ud til brugerne, og både domstolstyrelsen og brugerne havde testet systemet. Alle aktører sagde god for systemet," svarede daværende justitsminister Brian Mikkelsen dengang.

Siden har ComON i en række artikler dokumenteret, at det svar var vildledende. Den digitale tinglysning blev udelukkende testet mod finanssektorens systemer. Den løsning som advokater og ejendomsmæglere valgte at bruge blev ikke testet. Justitsministeriet har hidtil afvist den dokumentation, men nu erkender den nye minister, at Domsstolsstyrelsen hellere ville spare tid og penge end teste systemet. Justitsministeriet fastholder dog, at en test ikke ville have afsløret de problemer, der koster almindelige danskere en formue. Det svar undrede Socialdemokraternes Benny Engelbrecht.

"Hvordan kan ministeren sige, at en test af systemet ikke ville have afsløret fejl, når flere af Danmarks førende it-eksperter har udtalt til netmediet ComON, at en test ville have afsløret fejl og dermed sparet borgerne for økonomiske tab?".

Lars Barfoed fastholdt dog, at Domsstolsstyrelsens vurdering er, at en test ikke ville have afsløret væsentlige problemer.

Justitsministeren blev spurgt om, Domsstolsstyrelsen ikke blot havde tørret den ekstraregning som en test af tinglysningsportalen havde kostet af på almindelige danskere.

"Jeg kan ikke vurdere om en test havde sparet borgerne penge, men en test ville have kostet skatteyderne penge, så på den måde ville regningen alligevel ende hos folk," sagde Lars Barfoed.

Den nye justitsminister ville ikke fokusere på, hvem der har ansvaret for tinglysningsskandalen. Det er ellers afgørende at få placeret et ansvar, hvis de borgere der tilsammen har mistet millioner af kroner på grund af tinglysningen, skal have erstatning. I stedet for at skyde med skyld ville ministeren hellere se fremad. Den holdning tog Lone Dybkjær (R) skarpt afstand fra.

"Det lyder meget hyggeligt ikke at ville placere et ansvar og se fremad. Men alle alarmklokker burde have kimet i denne sag. Mig bekendt er der altid problemer med offentlige it-systemer, og det er helt uacceptabelt, at man ender med at sige, at intet kunne være blevet gjort bedre," sagde hun.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job