Symantec/Veritas fusion gennemført til juni

Den store fusion mellem Symantec og Veritas forventes gennemført i slutningen af juni måned 2005. Med fusionen bliver det nye Symantec det fjerdestørste softwareselskab i verden.

Fusionen mellem Symantec og Veritas forventes at være gennemført til i slutningen af juni måned 2005. Det nye Symantec bliver dermed det fjerdestørste softwareselskab i verden.

Det var et af budskaberne fra Veritas´ direktør, Gary Bloom, da denne åbnede Veritas Vision konferencen i San Francisco, Californien. Med fusionen bliver Symantec, som selskabet kommer til at hedde, det fjerdestørste softwareselskab i verden med en egenkapital på over 5 milliarder dollar.

Bloom understregede over for de godt 3000 tilhørere, at fusionen ikke er sædvanlig, i og med at det er to ligeværdige selskaber der fusionerer.

»Det er det specielle ved denne fusion. Det er ikke et spørgsmål om, at storebror køber lillebror. I stedet er der tale om, at to ligeværdige firmaer fusionerer for at skabe et markedsledende softwareselskab med fokus på data management og sikkerhedsløsninger,« sagde Gary Bloom fra talerstolen.

Ifølge Gary Bloom er den væsentlige trend inden for it-industrien konvergens. Han sammenlignede fusionen mellem Veritas og Symantec med den som Adobe og Macromedia netop har gennemført.

»Præcis på samme måde håber vi at skabe et markedsledende selskab inden for vores kompetenceområder,« sagde Gary Bloom.

Han forklarede, at trenden går i retning af større og større krav til it-ydelsen, samtidig med at der bliver færre penge i virksomhedernes it-budgetter. Fusionen skal blandt andet give kunderne et samlet sted at gå hen for at købe både storage-software og sikkerhedssoftware.

»Vi vil gerne tilbyde vores kunder en samlet løsning. Det vil kunne spare vore kunder for mange penge, i og med at de får en samlet leverandør, med produkter der er integreret til hinanden. Det nye selskab vil fortsætte traditionen med at lytte på kundernes behov, og udvikle løsninger der kan møde disse behov,« lød det fra Gary Bloom.

Et nyt område som Bloom forventer vækst i, er inden for e-mail arkivering.

»E-mail arkivering er et område hvor vi forventer at komme til at stå stærkt i efter fusionen. De to selskabers kombinerede viden, betyder at vi har en stærk indgangsposition på dette felt,« sagde Gary Bloom.

Ellers vil der umiddelbart ikke bliver gennemført ændringer i softwareporteføljen fra de to selskaber.

»Alle produkter vil blive videreført, og nye vil komme til,« lovede Gary Bloom fra talerstolen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S