AMD anerkender leveringsproblemer

AMD siger, at selskabet forventer at løse leveringsproblemerne ved nogle af deres desktop-processorer i første kvartal af det nye år.

Chipfabrikanten AMD har sendt breve til flere partnere og anerkendt, at selskabets processorer for tiden kan være meget svære at få fingerne i, skriver CRN USA, der har oplysningerne fra to partnere.

Det er især Athlon 64 3500, 3800 og dual-core X2 3800, der er mangel på, ligesom der i low-end markedet er stor efterspørgsel på Sempron 2600 og 2800.

En AMD talskvinde har indrømmet, at selskabet har leveringsproblemer i low-end segmentet, men har ikke villet kommentere på specifikke cpu-modeller. I en udtalelse til CRN USA svarer AMD:
»AMD oplever uhørt efterspørgsel på vores desktop-processorer og denne høje efterspørgsel har udtømt vores lager af cpu-paknings-enheder.«

Selskabet får leveret »huset« til processoreren fra andre leverandører for at lette på manglen. Ifølge AMD's talskvinde kan selskabet sagtens producere processor-kerner nok til at dække det nuværende behov og forventer, at AMD kan møde efterspørgslen i første kvartal af 2006.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)