55 millioner solgte kameramobiler

Kameramobiltelefonernes popularitet er i stadig vækst. Det vurderes, at 55 millioner mobiltelefonbrugere ved årsskiftet har valgt at investere i en af de nye kameratelefoner.

Analyseselskabet ARC Group vurderer, at der ved årsskiftet i år vil være solgt 55 millioner mobiltelefoner med kamera, hvilket udgør en ottendedel af årets totale salg af mobiltelefoner for 2003.

Ligesom polyfone ringetoner er et boom blandt de unge, er der en kolossal interesse for muligheden for at sende billeder via telefonen.

Det vurderes, at kameratelefonens popularitet fortsætter.

Ifølge ARC Group vil det asiatiske marked fortsat være førende inden for salg af kameratelefoner. Et andet analyseselskab, amerikanske Telecompetition, vurderede tidligere på ugen, at det asiatiske marked kommer til at stå for 40 pct. af multimedietjenesterne til mobiltelefoner.

Det forventes, at det totale salg af mobiltelefoner vil vokse med 10,3 pct. i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere