NemID skal sikre Den Blå Avis og QXL mod fuskere

Papkortet skal vise sælgerens sande identitet.

Artikel top billede

NemID vil for fremtiden gøre det nemmere for internethandlende at føle sig mere sikre. Både onlineauktionen QXL og brugtsalgssitet dba.dk vil implementere NemID til at verificere identiten på deres handlende.

DanID, der står bag NemID, har fra starten kontaktet store danske virksomheder for at få dem til at købe NemID-ydelsen, så det er en sejr for selskabet, der er ejet af bankerne, at få de to, store portaler til at bruge NemID.

Inden udgangen af marts regner QXL med at have implementeret deres NemID-løsning, så brugere kan verificere sig med nogle nemme klik og indtastninger. I dag sender QXL breve ud for at bekræfte brugernes identitet, så NemID-løsningen er tænkt som et billigt og nemt alternativ.
 

QXL forsinket

Aftalen mellem DanID og QXL kom allerede på plads sidste år, men det er først i foråret, at papkortet kommer i funktion på onlineauktionen.

"Vi har været lidt forsinket. Vi havde et ønske om at bruge NemID i efteråret, men vi havde ikke ressourcer til at føre det ud i livet," forklarer Mariann Svendsen, kundeservicechef hos QXL, til ComON.

Hun vil ikke oplyse, hvor mange brugere, de forventer vil bruge NemID. Det er en forretningshemmelighed, siger hun.
 

DBA.dk bruger NemID inden sommeren

DBA.dk, der har mere end en million brugere om måneden, aftalte også sidste år at bruge NemID og regner med at have udviklet og implementeret deres NemID-løsning inden sommer. Brugerne vil logge sig på som normalt, men kan vælge at verificere deres identitet med NemID, skriver Politiken. Dermed kan potentielle købere se, om en sælger vitterligt er dén person, som vedkommende giver sig ud for. Dét vil mindske fusk og salg af hælervarer på dba.dk, håber sitet, fordi annoncerne bliver personhenførbare.

Danskere, der overvejer at købe en genstand på dba.dk, kan således vælge kun at se NemID-verificerede salgsannoncer.

"Det er et markant sikkerhedsløft," siger Simon Karsø, kommunikationschef hos DBA.

"Vi håber, at mange vil bruge løsningen," forklarer han over for ComON.

I dag giver DBA.dk brugerne mulighed for at cpr-validere sig, men med NemID får sikkerheden et nøk opad, mener Simon Karsø.
 

To betalingsløsninger

DanID har to betalingsløsninger for virksomheder, som overvejer at bruge NemID. Enten kan man betale 3,12 kroner om året pr. bruger, eller også kan man betale en krone pr. gang, NemID bliver brugt.

"Virksomheder skal gøre op med sig selv: Er mine kunder inde mere end tre gang hvert år?," forklarer Jette Knudsen, pressechef for DanID.

Jette Knudsen forklarer, at virksomhederne som udgangspunkt ikke kan lave NemID-aftaler med DanID, der afviger fra de betalingsløsninger.

Prismodellen er forskellige fra den gamle ved Den Digitale Signatur, som TDC i sin tid stod for. Med den gamle logon-løsning betalte virksomheder 2, 4 eller 6 kroner pr. bruger pr. år. Jo flere brugere, jo billigere var løsningen.

På nuværende tidspunkt har lidt over 100 virksomheder - udover bankerne og pengeinstitutterne - valgt at bruge NemID til løsninger på deres websites. Det er eksempelvis fagkasser, datingportaler og Klasselotteriet.

Konkurrenter til DanID har tidligere over for ComON kritiseret, at prisen for at bruge NemID var så lav, at det er svært at konkurrere med løsningen. Det er et problem, lød kritikken, fordi NemID er delvist statsfinansieret.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job