Yahoo!s resultater skuffer

Yahoo! offentliggjorde deres regnskaber i går, og de bliver mødt med skuffelse.

Selvom indtægterne for Yahoo! steg med omkring otte procent, var der ingen stigning i profitten. Tilmed måtte forventningerne til næste halvår justeres nedad. Og dermed er direktør Jerry Yang i samme problemer som sin forgænger Terry Semel, der måtte forlade Yahoo! i juni.

Jerry Yang fortalte i dag, at indenfor de næste 100 dage vil Yahoo! præsentere en ny strategi for vækst. Blandt andet vil virksomheden fokusere mere på teknologi, samt skære i de afdelinger, der ikke leverer varen.

Analytikere peger på, at Yahoo! må styrke deres vilje til forandring, blandt andet i ledelsen. Derudover skal de styrke deres position som socialt netværk også. Ellers vil Yahoo! ikke finde ud af deres problemer. Visse analytikere giver dem endda kun et år til at vende skuden.

Konkurrenten Google offentliggør regnskaber i aften.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird