Microsoft forgylder Windows Phone-udviklere

For at være sikker på at have et godt udbud af programmer til Windows Phone 7 helt fra starten, har Microsoft kastet millioner efter program- og spiludviklere.

Artikel top billede

En af de vigtige ting for mange mobilkunder i dag er, at udbuddet af programmer og spil til deres smartphone er i orden. Finder man ikke sine yndlings-apps i mobilens programbutik, er mobilen simpelthen langt mindre interessant. Og det ved Microsoft.

For at være sikker på at der var rigeligt med specielt de populære programmer og spil lige fra starten, har Microsoft derfor været ude med den store pengepung for at få udviklere til at lave applikationer til Windows Phone 7.

Takkede nej til en halv million kroner
Ifølge sitet GigaOM blev udvikleren af det populære spil Plants vs. Zombies, PopCap, tilbudt 100.000 dollars, eller mere end en halv million kroner, for at udvikle et spil, der var klar til lanceringen af Windows Phone 7. PopCap takkede nej til tilbuddet, men har dog alligevel udviklet et mindre spil til Windows Phone 7.

Der er dog næppe nogen tvivl om, at mange program- og spiludviklere har takket ja til Microsofts mange penge, og det er da også lykkedes Microsoft at få en pæn portion af populære apps som for eksempel Facebook, Twitter og Amazon med helt fra starten.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job