Millioner til dansk-svensk billedsøgemaskine

Den dansk-svenske billedsøgemaskine Polar Rose får nu tilført 30 millioner kroner i venturekapital.

Dansk-svenske Polar Rose udvikler en søgemaskine der skal analysere det faktiske indhold i billeder på nettet, og selskabet har netop modtaget 30 millioner kroner i venturekapital fra Nordic Venture Partners, der er Nordens største it-ventureselskab.

»Polar Rose er interessant, fordi idéen er unik og har en potentiel stor gennemslagskraft. Billedanalyse har tidligere været forbeholdt målrettede applikationer indenfor sikkerhed men bruges her til at organisere billeder på nettet og derved forbedre adgangen til information,« siger Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners.

Polar Rose består af to dele. Et lille program sørger for at finde ansigter på billeder på nettet. Ansigter findes og markeres med en rose og et tryk på rosen giver svar på, hvem personen er og hvem personen ligner.

Den anden del er en tilhørende søgemaskine, hvor alle noterede billeder lagres og stilles til rådighed for alle. Polar Rose kan også bruges lokalt til f.eks. at lede efter billeder med bedstemor på sit online fotoalbum og på sigt sin egen harddisk, fortæller firmaet.

Ifølge adm. direktør Nikolaj Nyholm er den største udfordring for selskabet lige nu at tiltrække de rigtige medarbejdere.

»Vi er i øjeblikket repræsenteret af danskere, svenskere, en nordmand og en englænder. Vi skal ikke nødvendigvis være særlig mange flere, men det er yderst vigtigt at vi tiltrækker de absolut dygtigste folk til denne opgave,« siger Nikolaj Nyholm.

En udvalgt skare af brugere får lov at teste Polar Rose programmet i en lukket betatest i denne måned. Efterhånden, som kapaciteten øges under efteråret, bliver gradvist flere brugere lukket ind.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job