Regeringens hjælpepakke redder IT-branchen

Den finansaftale som regeringen i nat indgik vil sikre penge og arbejdspladser i IT-branchen, mener direktør for foreningen IT-Branchen og Danish Venture Capital Association Jakob Lyngsø.

Den bankaftale, der skal hjælpe Danmark gennem finanskrisen som regeringen og forligspartier vedtog i nat, kan sikre arbejdspladser og ekspansion i IT-Branchen.

»Jeg synes, det så temmelig sort ud i fredags, men den nye hjælpepakke vil sikre likviditet i branchen, så virksomheder kan fortsætte ekspansion,« siger Jakob Lyngsø, der er direktør i foreningen IT-Branchen og i Danish Venture Capital Association.

Forligspartiernes aftale med bankverdenen betyder, at det danske bankvæsen bliver stabiliseret. Det forventer Jakob Lyngsø vil gøre bankerne mere villige til at låne virksomheder penge.

Han regner med, at IT-branchen slipper rimelig helskindet gennem krisen, men flere vil rykke fra det private til det offentlige.

»Den offentlige sektor bliver ikke påvirket af krisen, og lige nu foregår der en stor udvikling af det digitale Danmark, som kan betyde at der bliver flyttet folk fra det private til det offentlige,« siger Jakob Lyngsø.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere