Internet 20 år i Danmark

Den 2. januar var det præcis 20 år siden internet kom til Danmark.

Den 2. januar 1983 kom Danmark på internet. Den danske open source guru Keld Simonsen var dengang administrator på Datalogisk Institut (DIKU) og forbandt, sammen med sine kolleger, en af instituttets computere til en node i Holland. Dermed var Danmark kommet på internet.

Nettet levede dog en anonym tilværelse på universiteterne indtil starten af halvfemserne, hvor kontakten til fjerne computere for alvor blev interessant - og nem - for menigmand. Resten er - som man siger - historie. I dag formodes mere end halvdelen af alle danske hjem at have adgang til nettet.

Fødselsdagen blev fejret på dagen hos DKUUG (Dansk Unix System Bruger Gruppe), hvor Keld Simonsen underholdt med historier om de første mails som blev sendt, og fortalte om de ting der ligger til grund for at nettet kom op at køre i Danmark.

DKUUG er en dansk IT-forening, stiftet i 1983. Foreningens formål er ifølge hjemmesiden at udveksle information og erfaringer omkring Åbne Systemer og generelt den nyeste viden indenfor operativsystemer, internet, kommunikation samt udviklingsteknologier og -sprog. Medlemmerne er et forum af professionelle brugere af IT.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job