Verdens største våbenfabrikant under it-angreb

Sikkerhedsfirma afviser brist.

Artikel top billede

Unlockedheed Martin.

Det burde måske være det nye navn for amerikanske Lockheed Martin, der udvikler og producerer højteknologisk, militær isenkram til blandt andet det amerikanske militær. I hvert fald hævder en anonym kilde over for nyhedsbureauet Reuters, at verdens største våbenfabrikant er blevet hacket. Også andre, mindre våbenfabrikanter kan være hacket, forlyder det.

Hackerne har måske udnyttet information, de fik, da de for tre måneder siden hackede RSA Security, et sikkerhedsfirma under EMC Corporation. Det kan tænkes, at hackerne har produceret kopier af SecurID-nøgler, som kan lagres på en usb-nøgle og dermed give mobil adgang til et bestemt system i et todelt sikkerhedssystem, der både kræver en nøgle og adgangsord.

RSA Security afviser, at det lykkedes hackerne at bryde ind. Ingen data er altså stjålet, hævder firmaet.

Ifølge New York Times har Lockheed Martin, der er verdens største våbenfabrikant, forbedret sikkerheden, efter angrebet blev kendt. Fabrikanten lukkede blandt andet for fjernadgang til it-systemerne og uddelte nye nøgler til de ansatte. Firmaet samarbejder både med RSA Security og regeringens it-specialister for at undersøge cyberangrebet.

Der er ingen oplysninger om, hvem hackerne kan tænkes at være, men tidligere er Kina ofte blevet mistænkt for at stå bag hackerangreb mod den canadiske regering, EU-Kommissionen, OECD og det australske parlament.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job