Verdens største våbenfabrikant under it-angreb

Sikkerhedsfirma afviser brist.

Artikel top billede

Unlockedheed Martin.

Det burde måske være det nye navn for amerikanske Lockheed Martin, der udvikler og producerer højteknologisk, militær isenkram til blandt andet det amerikanske militær. I hvert fald hævder en anonym kilde over for nyhedsbureauet Reuters, at verdens største våbenfabrikant er blevet hacket. Også andre, mindre våbenfabrikanter kan være hacket, forlyder det.

Hackerne har måske udnyttet information, de fik, da de for tre måneder siden hackede RSA Security, et sikkerhedsfirma under EMC Corporation. Det kan tænkes, at hackerne har produceret kopier af SecurID-nøgler, som kan lagres på en usb-nøgle og dermed give mobil adgang til et bestemt system i et todelt sikkerhedssystem, der både kræver en nøgle og adgangsord.

RSA Security afviser, at det lykkedes hackerne at bryde ind. Ingen data er altså stjålet, hævder firmaet.

Ifølge New York Times har Lockheed Martin, der er verdens største våbenfabrikant, forbedret sikkerheden, efter angrebet blev kendt. Fabrikanten lukkede blandt andet for fjernadgang til it-systemerne og uddelte nye nøgler til de ansatte. Firmaet samarbejder både med RSA Security og regeringens it-specialister for at undersøge cyberangrebet.

Der er ingen oplysninger om, hvem hackerne kan tænkes at være, men tidligere er Kina ofte blevet mistænkt for at stå bag hackerangreb mod den canadiske regering, EU-Kommissionen, OECD og det australske parlament.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics