Verdens største våbenfabrikant under it-angreb

Sikkerhedsfirma afviser brist.

Artikel top billede

Unlockedheed Martin.

Det burde måske være det nye navn for amerikanske Lockheed Martin, der udvikler og producerer højteknologisk, militær isenkram til blandt andet det amerikanske militær. I hvert fald hævder en anonym kilde over for nyhedsbureauet Reuters, at verdens største våbenfabrikant er blevet hacket. Også andre, mindre våbenfabrikanter kan være hacket, forlyder det.

Hackerne har måske udnyttet information, de fik, da de for tre måneder siden hackede RSA Security, et sikkerhedsfirma under EMC Corporation. Det kan tænkes, at hackerne har produceret kopier af SecurID-nøgler, som kan lagres på en usb-nøgle og dermed give mobil adgang til et bestemt system i et todelt sikkerhedssystem, der både kræver en nøgle og adgangsord.

RSA Security afviser, at det lykkedes hackerne at bryde ind. Ingen data er altså stjålet, hævder firmaet.

Ifølge New York Times har Lockheed Martin, der er verdens største våbenfabrikant, forbedret sikkerheden, efter angrebet blev kendt. Fabrikanten lukkede blandt andet for fjernadgang til it-systemerne og uddelte nye nøgler til de ansatte. Firmaet samarbejder både med RSA Security og regeringens it-specialister for at undersøge cyberangrebet.

Der er ingen oplysninger om, hvem hackerne kan tænkes at være, men tidligere er Kina ofte blevet mistænkt for at stå bag hackerangreb mod den canadiske regering, EU-Kommissionen, OECD og det australske parlament.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S