Gartner: Vista-migrering en langstrakt affære

En ny undersøgelse fra Gartner viser at migration over på Windows Vista, kommer til at tage mellem 12 og 18 måneder for de fleste virksomheder.

At skifte til Windows Vista kan taget op til 18 måneder for en virksomhed. På den baggrund forventer Gartner ikke at styresystemet vil være at finde i virksomhederne før i 2008.

Ifølge den ene af forfatterne til rapporten "Ten Reasons You Should and Shouldn't Care about Microsoft's Windows Vista Client," Michael Silver, tager det mellem 12 og 18 måneder for de fleste virksomheder at migrere over på Vista.

På den baggrund opfordrer Gartner virksomhederne til at begynde at undersøge mulighederne i Vista, allerede når det rammer hylderne i foråret 2006.

Gartner opfordrer virksomhederne til at forberede sig på et scenarie, hvor der køres med to operativsystemer på virksomhedens netværk. Windows XP på de computere som allerede er i virksomheden, og en kombination med både XP og Vista på nye computere, som så også bliver testplatform for implementeringen af Vista.

Gartner siger samtidig, at virksomheder der benytter Windows 2000 har travlt med at komme i gang med migreringen, så snart det er muligt, for godt nok opretholder Microsoft supporten på Windows 2000 frem til 2010, men det er ikke sikkert, at 3. parts leverandører af specialiserede komponenter til Windows 2000 vil opretholde supporten så længe.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension