Yahoo er ikke beskyttet af den amerikanske forfatning

Internetselskabet Yahoo er ikke beskyttet af den amerikanske forfatningssikrede ytringsfrihed, når de opererer i udlandet. Det viser en sag om salg af nazieffekter på Yahoo's franske web-site.

Yahoo! Incorporated kan ikke gemme sig bag den amerikanske forfatning, hvis de misbruger andre landes ytringsfrihed. Det fastslår appeldomstolen i San Francisco.

Sagen tager sin begyndelse i 2000, da en række personer via Yahoo's auktionshjemmeside udbød flere end 1000 effekter fra nazitiden, heriblandt eksemplarer af Adolf Hitlers »Mein Kampf«.
Det fik to franske menneskerettighedsgrupper til at gå til de franske domstole med påstand om, at Yahoo krænkede fransk lovgivning, fordi franskmænd uhindret kunne byde på effekterne.

Domstolene gav menneskerettighedsgrupperne medhold og Yahoo blev pålagt at fjerne effekterne fra hjemmesiden. Skete det ikke, ville de blive idømt dagsbøder på cirka 75.000 kroner.

Yahoo fjernede effekterne fra den fransksprogede hjemmeside www.yahoo.fr og forhindrede, at der kunne bydes på auktionen via computere i Frankrig.

Men derefter gik selskabet til de amerikanske domstole med påstand om, at den franske afgørelse stred mod den forfatningssikrede ytringsfrihed. En domstol i San José i Californien gav Yahoo medhold i 2001, men nu har appeldomstolen i San Francisco med dommerstemmerne 2-1 omstødt den afgørelse. Yahoo er nok garanteret ytringsfrihed i den amerikanske forfatning, men det indskrænker ikke fremmede myndigheders muligheder for at regere og lovgive.

»Yahoo kan ikke på én gang forvente at nyde de forretningsmæssige fordele, der følger af at selskabets hjemmeside kan ses over alt i verden og samtidig påberåbe sig at være beskyttet mod konsekvenserne af hjemmesidens globale rækkevidde,« siger appeldomstolen i sin kendelse.

Samtidig slår domstolen fast, at amerikanske domstole ikke kan underkende retsafgørelser truffet i andre lande mod amerikanske selskaber.

Der tages dog ikke stilling til, om Yahoo i Frankrig kun kan sagsøges på grund af indholdet på www.yahoo.fr, eller om franske domstole også kan bestemme over indholdet på www.yahoo.com, når denne side kan ses i Frankrig.

Yahoo overvejer nu, støttet af amerikanske borgerretsgrupper, at søge sagen indbragt for USA's Højesteret med påstand om, at fremmede myndigheder kun kan sagsøge selskabet ved amerikanske domstole.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura