EU's forskningsprogram drukner i succes

Videnskabsminister Helge Sander mødes i dag med sine europæiske kolleger i Ministerrådet i Bruxellses for at drøfte, hvordan EU's forskningsindsats kan styrkes.

EU skal bruge flere penge på forskning. Forskningsrammeprogrammet fra 2002-2006 drukner nemlig i sin egen succes.

28.000 ansøgninger om penge til forskning har EU hidtil modtaget, men der har kun været penge til at finansiere hver femte. Oven i købet har kun lidt under halvdelen af forskningsprojekter, der vurderes til at være af meget høj kvalitet, kunnet finansieres.

»Fra dansk side går vi efter at fordoble bevillingerne til forskning i EU, når vi næste gang skal lægge budget. Det er nu vi skal styrke europæisk forskning, for vi halter langt efter USA,« siger Helge Sander.

Ministrene skal drøfte et oplæg fra Kommissionen med titlen »Videnskab og teknologi - nøglen til Europas fremtid - retningslinier for EU's politik til støtte for forskning«. Oplægget gør status over den hidtidige indsats og foreslår nye mål for forskningen.

Fra dansk side vil Helge Sander pege på bioteknologi, informations- og kommunikationsteknologi og nanoteknologi som oplaget indsatsområder.

»Det er på høje tid, at EU øger sin forskningsindsats markant, men desværre begynder EU's næste forskningsbudget først i 2007. Derfor vil jeg på mødet opfordre til, at man kanaliserer uforbrugte EU-midler over på forskning og innovation,« siger han.

Helge Sander vil også lægge vægt på samspillet mellem den offentlige forskning og erhvervslivet. Det gælder særligt med hensyn til inddragelse af små og mellemstore virksomheder og i forhold til at bruge flere midler under programmerne på de mindre samarbejdsprojekter, som SMV'erne har lettest ved at deltage i.

»Det er en dansk mærkesag, at vi allerede nu straks justerer EU's forskningsprogrammer, så de kan gøres endnu mere tilgængelige for de små og mellemstore virksomheder,« siger Helge Sander.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S