Erstatningssager gav røde tal

ERP-huset NaviCom kom ud af 2005 med et underskud på 3,9 millioner kroner. Erstatninger til kunder og ansatte satte sit præg på selskabets bundlinie.

Navisionhuset NaviCom dykkede i 2005 med et underskud på omkring 3,9 millioner kroner på bundlinien modsat et plus på cirka 1,2 millioner kroner året før.

Ifølge Jan R. Christoffersen, der er administrerende direktør i NaviCom bærer resultatet præg af blandt andet erstatningssager til kunder samt ansatte i virksomheden.

»Vi har været inde i en stor sag med en kunde, hvor der har været uoverensstemmelser. Det har kostet os omkring tre millioner kroner. Og så har der været retssager med nogle af vores ansatte, som vi ikke har kunnet stole på. Dér har vi tabt cirka 800.000 kroner,« lyder det fra ham.

Jan R. Christoffersen ser dog lyst på fremtiden. Han mener, at NaviCom er blevet bedre til at beskrive kontrakterne og systemerne overfor kunderne.

»Vi er også blevet bedre til at følge op på aftaler med kunderne. Og gør meget ud af, at forenkle tekniske udtryk for vores kunder, som ERP-systemer. Det er der ingen almindelige mennesker, der forstår,« siger han.

Fra at have 49 ansatte i 2001 er medarbejderstaben i NaviCom nu skåret ned til 31 mand. Det bekymrer dog ikke Jan R. Christoffersen.

»NaviCom har haft en væsentlig stigning i aktiviteten set i forhold til antallet af medarbejdere. Men alt i alt vil jeg sige, at vi har nået et tilfredsstillende resultat, vi har bare været uheldige,« udtrykker han.

Jan R. Christoffersen forventer at se sorte tal på bundlinien i 2006.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job