TDC-opkøbsdrama fortsætter

<FONT COLOR="#FF0000">Opdateret 10:01</FONT> Det mislykkedes for Nordic Telephone Company at få fingre i de nødvendige 90 procent af aktierne i TDC. Dermed fortsætter nervekrigen om det danske teleselskab.

Nordic Telephone Companys (NTC) købstilbud på TDC-aktierne er udløbet og en foreløbig optælling af indkomne accepter indikerer, at
NTC ejer eller har modtaget accepter svarende til crika 88,2 procent af TDCs aktiekapital.

Det er dermed ikke nok til at fondene via fondsbørsen kan tvangsindløse de øvrige aktionærer. Det kræver 90 procent af aktierne.

Nordic Telephone Company forventer senest den 25. januar 2006 at kunne offentliggøre, at købstilbuddet vil blive gennemført, skriver fondene i en meddelelse til Fondsbørsen.

»NTC bemærker, at disse tal er foreløbige, anslåede tal, og at det faktisk antal modtagne accepter for TDC Aktier og TDC ADS'er kan være højere eller lavere end disse tal, da det endnu ikke har været muligt endeligt at fastslå det antal TDC Aktier og TDC ADS'er, for hvilke der er indgivet accept,« formuleres det.

»NTC vil gennemføre Købstilbuddet på betingelse af, at den endelige optælling af accepter fastslår, at NTC ejer eller har modtaget gyldige accepter for mere end 85 % af TDC Aktierne.«

Hvis optællingen viser at fondene har 90 procent af aktierne kan de tvangsindløse de resterende aktier. Hvis ikke de har 90 procent kan de ifølge aktieselskabsloven indkalde til en ekstraordinær generalforsamling og forsøge at indføje en bestemmelse i selskabets vedtægter om at de resterende aktier kan indløses. Men det er ifølge professor Jesper Lau Hansen fra Københavns Universitet i strid med lov om børsret.

Pensionskassen ATP, der fortsat holder fast i sine 5,51 procent af TDC-aktierne, har bebudet en retssag, hvis fondene forsøger sig med manøvren med en ekstraordinær generalforsamling.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS