Dyremose: Tele2 sælger til os i denne uge

Henning Dyremose er overbevist om, at Tele2 inden for de næste to dage sælger sine aktier i Song til TDC. Tele2 overvejer situationen.

TDC har erhvervet over halvdelen af Song Networks og vil udnytte den ejerandel ligegyldigt, hvor mange andre aktier TDC får fat i, når købstilbuddet udløber på fredag, fastslog Henning Dyremose på en telekonference i dag.

På samme konference fortalte Henning Dyremose, at han forventer, at Tele2 inden ugens udgang benytter sig af TDCs købstilbud og sælger sine aktier til det danske selskab.

»Værdien af Tele2s aktier er nu 900 millioner svenske kroner, men ingen ved hvad værdien af disse aktier vil være på mandag,« sagde Dyremose ifølge Dagens Industri på telefonkonferencen.

TDCs bud på Song udløber på fredag. Hvis Tele2 slår til inden da og sælger sine aktier til TDC, vil selskabet have tjent 120 millioner danske kroner på de 36 dage, som selskabet har ejet dem.

Udmeldingen fra Henning Dyremose forsøger han angiveligt at presse Tele2 til at tage gevinsten nu og opgive sin aktiepost. Med en ejerandel på godt 17 procent kan Tele2 nemlig blive en irriterende medejer for TDC.

Indtil videre holder Tele2 kortene tæt til kroppen og vil ikke fortælle hvad næste træk bliver.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere