IDC: Små virksomheder gambler ved outsourcing

Store virksomheder ved hvad de får ud af outsourcing, men små virksomheder gætter sig frem til besparelser, viser nye tal fra IDC.

Store nordiske virksomheder outsourcer ikke it-driften, før de er sikre på, at det kan betale sig.

64 procent af virksomheder med over 500 ansatte har regnet efter, og de fleste af dem har sparet de penge man havde forventet ved en it-outsourcing.

Samtidig har kun 25 procent af virksomheder med under 100 ansatte været gennem samme regne-øvelse, ofte af den simple grund at der ikke findes noget sammenligningsgrundlag i virksomheden. Man har ikke overblik over hvad det kostede at drive virksomheden inden outsourcing.

Den forskel er en af de væsentligste årsager til, at 26 procent af de største virksomheder ventes at øge investeringerne i outsourcing i de kommende år, mens det samme kun er gældende for godt 13 procent af de små virksomheder. Kendskabet til besparelserne er simpelthen ikke til stede hos mindre virksomheder.

»Det er nu engang lettere at argumentere for at øge investeringerne, når man kan dokumentere hvilke dele der resulterer i den ønskede effekt i form af besparelser eller øget fokus på virksomhedens kerneaktiviteter,« siger Karsten Fogh Ho-Lanng, der er nordisk analysechef hos IDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere