Er wi-fi dårligt for helbredet?

En undersøgelse foretaget i England skal en gang for alle afgøre, om vi bliver påvirket af signaler fra trådløst internet.

Det engelske sundhedsstyrelse HPA vil foretage en undersøgelse om, hvorvidt trådløst internet påvirker helbredet. Og måske kan det bringe lidt fornuft ind i debatten.

Med jævne mellemrum dukker rygter om den skadelige påvirkning fra trådløse enheder op og skaber overskrifter. Og forskerne bag er klar over, at de skal til at betræde farlig grund.

Men de påpeger også selv, at der indtil videre ikke har været nogle tegn på, at den lave effekt fra wi-fi og WLAN påvirker menneskers helbred negativt.

"Men der er ikke blevet forsket udførligt i hvordan mennesker bliver påvirket af denne nye teknologi, og derfor har vi iværksat denne undersøgelse. Vi har videnskabelig basis for at tro, at resultaterne bliver betryggende, og vi publicerer vores resultater," udtaler professor Pat Troop, Chief Executive hos Health Protection Agency, HPA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere