Morten Lund med i nyt dansk it-eventyr

Tech Guld: Tradeshift vil revolutionere virksomheders måde at overføre penge på.

Det nye firma Tradeshift har flere danske folk bag roret, men ét navn tiltrækker sig alligevel mere opmærksomhed end resten af holdet.

It-investor Morten Lund er nemlig tilknyttet Tradeshift som såkaldt Chief Visionary.

Men Morten Lunds engagement er langt fra det mest interessante ved Tradeshift.

Den amerikanske blog Techcrunch har erklæret, at Tradeshift har potentiale til ændre måden, som virksomheder overfører penge mellem hinanden.

På samme måde som Skype vendte teleindustrien på hovedet, så kan Tradeshift ændre banker og kreditkortfirmaers rolle i fremtiden.

Firmaet forklarer selv, at de er sat i verden for at skabe en simpel faktureringsløsning. Hvor mange i dag bruger EDI-systemer, vil Tradeshift forsøge at skabe en åben og global platform.

Morten Lund er som sagt omgivet af flere interessante profiler. Direktør Christian Lanng kommer fra en stilling som kontorchef hos IT- og Telestyrelsen, og hans to medstiftere er Mikkel Hippe Bruun og Gert Sylvest.

Med på holdet er også danske Eric Lagier, som Morten Lund kender fra de tidlige dage i Skype.

Morten Lund er bedst kendt for sin succesfulde investering i Skype og senest for sin personlige konkurs i kølvandet på Nyhedsavisen.

Samme konkurs betyder, at han ikke er investor i Tradeshift men blot lønmodtager.

Mener du, at Tradeshift er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor Tech Guld-redaktionen.

Vi modtager mails (send dem til techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel.

Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes af Tech Guld redaktionen på baggrund af læsernes - begrundede - input.

Når feltet er reduceret til ti firmaer, vil dommerpanelet vurdere, hvem der er de tre mest lovende.

Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Læs mere om Tech Guld konkurrencen her. Læs mere om Tradeshift her.
 

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S