Morten Lund med i nyt dansk it-eventyr

Tech Guld: Tradeshift vil revolutionere virksomheders måde at overføre penge på.

Det nye firma Tradeshift har flere danske folk bag roret, men ét navn tiltrækker sig alligevel mere opmærksomhed end resten af holdet.

It-investor Morten Lund er nemlig tilknyttet Tradeshift som såkaldt Chief Visionary.

Men Morten Lunds engagement er langt fra det mest interessante ved Tradeshift.

Den amerikanske blog Techcrunch har erklæret, at Tradeshift har potentiale til ændre måden, som virksomheder overfører penge mellem hinanden.

På samme måde som Skype vendte teleindustrien på hovedet, så kan Tradeshift ændre banker og kreditkortfirmaers rolle i fremtiden.

Firmaet forklarer selv, at de er sat i verden for at skabe en simpel faktureringsløsning. Hvor mange i dag bruger EDI-systemer, vil Tradeshift forsøge at skabe en åben og global platform.

Morten Lund er som sagt omgivet af flere interessante profiler. Direktør Christian Lanng kommer fra en stilling som kontorchef hos IT- og Telestyrelsen, og hans to medstiftere er Mikkel Hippe Bruun og Gert Sylvest.

Med på holdet er også danske Eric Lagier, som Morten Lund kender fra de tidlige dage i Skype.

Morten Lund er bedst kendt for sin succesfulde investering i Skype og senest for sin personlige konkurs i kølvandet på Nyhedsavisen.

Samme konkurs betyder, at han ikke er investor i Tradeshift men blot lønmodtager.

Mener du, at Tradeshift er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor Tech Guld-redaktionen.

Vi modtager mails (send dem til techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel.

Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes af Tech Guld redaktionen på baggrund af læsernes - begrundede - input.

Når feltet er reduceret til ti firmaer, vil dommerpanelet vurdere, hvem der er de tre mest lovende.

Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Læs mere om Tech Guld konkurrencen her. Læs mere om Tradeshift her.
 

 

Læses lige nu

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job