Morten Lund med i nyt dansk it-eventyr

Tech Guld: Tradeshift vil revolutionere virksomheders måde at overføre penge på.

Det nye firma Tradeshift har flere danske folk bag roret, men ét navn tiltrækker sig alligevel mere opmærksomhed end resten af holdet.

It-investor Morten Lund er nemlig tilknyttet Tradeshift som såkaldt Chief Visionary.

Men Morten Lunds engagement er langt fra det mest interessante ved Tradeshift.

Den amerikanske blog Techcrunch har erklæret, at Tradeshift har potentiale til ændre måden, som virksomheder overfører penge mellem hinanden.

På samme måde som Skype vendte teleindustrien på hovedet, så kan Tradeshift ændre banker og kreditkortfirmaers rolle i fremtiden.

Firmaet forklarer selv, at de er sat i verden for at skabe en simpel faktureringsløsning. Hvor mange i dag bruger EDI-systemer, vil Tradeshift forsøge at skabe en åben og global platform.

Morten Lund er som sagt omgivet af flere interessante profiler. Direktør Christian Lanng kommer fra en stilling som kontorchef hos IT- og Telestyrelsen, og hans to medstiftere er Mikkel Hippe Bruun og Gert Sylvest.

Med på holdet er også danske Eric Lagier, som Morten Lund kender fra de tidlige dage i Skype.

Morten Lund er bedst kendt for sin succesfulde investering i Skype og senest for sin personlige konkurs i kølvandet på Nyhedsavisen.

Samme konkurs betyder, at han ikke er investor i Tradeshift men blot lønmodtager.

Mener du, at Tradeshift er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor Tech Guld-redaktionen.

Vi modtager mails (send dem til techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel.

Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes af Tech Guld redaktionen på baggrund af læsernes - begrundede - input.

Når feltet er reduceret til ti firmaer, vil dommerpanelet vurdere, hvem der er de tre mest lovende.

Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Læs mere om Tech Guld konkurrencen her. Læs mere om Tradeshift her.
 

 

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS