Morten Lund med i nyt dansk it-eventyr

Tech Guld: Tradeshift vil revolutionere virksomheders måde at overføre penge på.

Det nye firma Tradeshift har flere danske folk bag roret, men ét navn tiltrækker sig alligevel mere opmærksomhed end resten af holdet.

It-investor Morten Lund er nemlig tilknyttet Tradeshift som såkaldt Chief Visionary.

Men Morten Lunds engagement er langt fra det mest interessante ved Tradeshift.

Den amerikanske blog Techcrunch har erklæret, at Tradeshift har potentiale til ændre måden, som virksomheder overfører penge mellem hinanden.

På samme måde som Skype vendte teleindustrien på hovedet, så kan Tradeshift ændre banker og kreditkortfirmaers rolle i fremtiden.

Firmaet forklarer selv, at de er sat i verden for at skabe en simpel faktureringsløsning. Hvor mange i dag bruger EDI-systemer, vil Tradeshift forsøge at skabe en åben og global platform.

Morten Lund er som sagt omgivet af flere interessante profiler. Direktør Christian Lanng kommer fra en stilling som kontorchef hos IT- og Telestyrelsen, og hans to medstiftere er Mikkel Hippe Bruun og Gert Sylvest.

Med på holdet er også danske Eric Lagier, som Morten Lund kender fra de tidlige dage i Skype.

Morten Lund er bedst kendt for sin succesfulde investering i Skype og senest for sin personlige konkurs i kølvandet på Nyhedsavisen.

Samme konkurs betyder, at han ikke er investor i Tradeshift men blot lønmodtager.

Mener du, at Tradeshift er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor Tech Guld-redaktionen.

Vi modtager mails (send dem til techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel.

Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes af Tech Guld redaktionen på baggrund af læsernes - begrundede - input.

Når feltet er reduceret til ti firmaer, vil dommerpanelet vurdere, hvem der er de tre mest lovende.

Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Læs mere om Tech Guld konkurrencen her. Læs mere om Tradeshift her.
 

 

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S