Se hvad din nabo har til salg

Den Blå Avis lægger sine annoncer på danmarkskortet.

Artikel top billede

Der er ikke noget mere irriterende, end at købe en sofa på Den Blå Avis og efterfølgende finde ud af, at ejermanden bor i den anden ende af landet.

DBA.dk har godt nok allerede en mulighed for at opdele sine søgninger geografisk, men med en ny mashup-tjeneste bliver det endnu lettere at få et overblik.

Betatjenesten hedder Zoom, og er meget simpel. Baseret på Google Maps viser Zoom produkter, som er sat til salg i nabolaget. Man kan også søge efter et specifik produkt og tjekke, om der skulle være et eksemplar af det til salg i nærheden.
Indtast din adresse og test selv tjenesten her

Det er bestemt ikke nogen verdensnyhed at basere sin tjeneste på nærmiljøet.
Danske lokus.dk kan på samme måde visualisere annoncer fra Gul&Gratis eller lokale ejendomsmæglere på et overskueligt kort. 

Et lignende initiativ ser man for eksempel hos Berlingske, der har lanceret Dinby.dk.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S