Se hvad din nabo har til salg

Den Blå Avis lægger sine annoncer på danmarkskortet.

Artikel top billede

Der er ikke noget mere irriterende, end at købe en sofa på Den Blå Avis og efterfølgende finde ud af, at ejermanden bor i den anden ende af landet.

DBA.dk har godt nok allerede en mulighed for at opdele sine søgninger geografisk, men med en ny mashup-tjeneste bliver det endnu lettere at få et overblik.

Betatjenesten hedder Zoom, og er meget simpel. Baseret på Google Maps viser Zoom produkter, som er sat til salg i nabolaget. Man kan også søge efter et specifik produkt og tjekke, om der skulle være et eksemplar af det til salg i nærheden.
Indtast din adresse og test selv tjenesten her

Det er bestemt ikke nogen verdensnyhed at basere sin tjeneste på nærmiljøet.
Danske lokus.dk kan på samme måde visualisere annoncer fra Gul&Gratis eller lokale ejendomsmæglere på et overskueligt kort. 

Et lignende initiativ ser man for eksempel hos Berlingske, der har lanceret Dinby.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job