Se hvad din nabo har til salg

Den Blå Avis lægger sine annoncer på danmarkskortet.

Artikel top billede

Der er ikke noget mere irriterende, end at købe en sofa på Den Blå Avis og efterfølgende finde ud af, at ejermanden bor i den anden ende af landet.

DBA.dk har godt nok allerede en mulighed for at opdele sine søgninger geografisk, men med en ny mashup-tjeneste bliver det endnu lettere at få et overblik.

Betatjenesten hedder Zoom, og er meget simpel. Baseret på Google Maps viser Zoom produkter, som er sat til salg i nabolaget. Man kan også søge efter et specifik produkt og tjekke, om der skulle være et eksemplar af det til salg i nærheden.
Indtast din adresse og test selv tjenesten her

Det er bestemt ikke nogen verdensnyhed at basere sin tjeneste på nærmiljøet.
Danske lokus.dk kan på samme måde visualisere annoncer fra Gul&Gratis eller lokale ejendomsmæglere på et overskueligt kort. 

Et lignende initiativ ser man for eksempel hos Berlingske, der har lanceret Dinby.dk.

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos