Ny virus angriber mobiltelefonen

En ny virus til mobiltelefoner overskriver vigtige systemfiler og gør det umuligt at bruge telefonens avancerede funktioner.

Det finske antivirus-firma F-Secure advarer mod en ny mobil-virus, Skulls, som bytter rundt på programikonerne og dermed gør det umuligt at bruge mobiltelefonens applikationer. Ifølge F-Secure er den kamufleret som en Extended Theme Manager til Nokia-telefoner.

Den ukendte virusprogrammør, som gemmer sig bag pseudonymet Tee222, udnytter et sikkerhedshul i Symbian Series 60 operativsystemet.

Hvis man henter og starter programmet udskiftes alle programikoner med et klassisk dødningehoved med krydsede knogler på skærmen, som gør det umuligt at bruge avancerede funktioner som sms og mms, browser og kamera. Telefonen kan dermed ikke bruges til andet end almindelige opkald.

Medmindre mobiltelefonen indeholder en fil-manager, der tillader ekstern adgang, kan det blive meget svært at få mobiltelefonen renset for virussen.

Symbian OS dominerer mobiltelefon-markedet og skønnes at have en markedsandel på omkring 90 procent.

Skulls er ikke den første virus til mobiltelefoner. Tidligere i år blev en lignende trojaner spredt i et mobil-spil. Mens spillet kørte sendte programmet i baggrunden en strøm af sms'er til dyre betalingsnumre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere