Amigaen er tilbage

Men uden Commodore-mærkaten.

Der har været flere forsøg på at puste liv i det hæderkronede selskab og varemærke, der var repræsenteret på utallige drengeværelser i 80’erne og 90’erne. Men Commodore lever nu en hengemt tilværelse.

Nu får vi alligevel lov til at opleve den glemte Amiga-computer i en opdateret version.

Firmaet A-eon lancerer computeren AmigaOne X1000. Navnet er en tydelige reference til den oprindelige Amiga 1000, der kom til verden for næsten 25 år siden.

AmigaOne X1000 er en PowerPC-maskine, og den er selvfølgelig bygget til at køre styresystemet AmigaOS.
Computerens hardware lader til især at adskille sig fra de gængse computere ved at være yderst fleksibel og åben for programmørere.

Ifølge A-eon er den oplagte målgruppe i det købestærke segment af professionelle brugere og “seriøse” hobby-brugere. Men hvis andre kundegrupper med mindre tegnebøger skulle have interesse i at købe en ”Amiga”-maskine, så skal de blot have tålmodighed frem til sommerferien, hvor firmaet mener, at den vil falde i pris.

Der er mere om maskinen her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S