Så er Commodore 64 på vej i handlen

De amerikanske producenter af den genfødte Commodore 64 er snart klar til at sende den på gaden. Se video fra fabrikken.

Artikel top billede

De første nyheder om, at et amerikansk firma havde tænkt sig at lave en ny version af den ikoniske Commodore 64, blev mødt med meget skepsis. Kunne det nu være rigtigt?

Firmaet har nu frigivet en video, der viser snapshots fra produktionen og indikerer, at det første begrænsede lager er på vej på gaden. Firmaet siger selv, at de personer, der har vovet at bestille et eksemplar, kan se frem til at modtage det i næste uge. Se video nederst.

Videoen afslører også, at produktionen foregår i beskedne omgivelser, der mest minder om et baglokale frem for en professionel samlebåndsproduktion, hvilket er medvirkende til, at der er tale om et meget begrænset lager i første omgang.

Selv om de ydre beige rammer ligner sig selv, så er indmaden opgraderet i Commodore 64 anno 2011. Det vil sige en 1.8GHz Intel Atom D525 processor og mulighed for op til 4GB DDR2 RAM. Andre specifikationer er ethernet port, flere USB porte, kortlæser, WiFi og Blu-ray. Maskinen leveres med en Linux-distribution men kan køre Windows.

Den nye C64 kan købes i flere prisklasser. Det billigste produkt hos Commodore USA - der kun består af kabinettet uden indmad - er sat til 250 dollars. Den dyreste model med Blu-ray, 1TB harddisk og 4GB RAM kommer til at koste 895 dollars (uden porto). Det vil sige mellem 1300 og 4700 kroner, men med told, porto og moms kommer prisen til at være en anelse højere i Danmark.


 

 

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos