Så er Commodore 64 på vej i handlen

De amerikanske producenter af den genfødte Commodore 64 er snart klar til at sende den på gaden. Se video fra fabrikken.

Artikel top billede

De første nyheder om, at et amerikansk firma havde tænkt sig at lave en ny version af den ikoniske Commodore 64, blev mødt med meget skepsis. Kunne det nu være rigtigt?

Firmaet har nu frigivet en video, der viser snapshots fra produktionen og indikerer, at det første begrænsede lager er på vej på gaden. Firmaet siger selv, at de personer, der har vovet at bestille et eksemplar, kan se frem til at modtage det i næste uge. Se video nederst.

Videoen afslører også, at produktionen foregår i beskedne omgivelser, der mest minder om et baglokale frem for en professionel samlebåndsproduktion, hvilket er medvirkende til, at der er tale om et meget begrænset lager i første omgang.

Selv om de ydre beige rammer ligner sig selv, så er indmaden opgraderet i Commodore 64 anno 2011. Det vil sige en 1.8GHz Intel Atom D525 processor og mulighed for op til 4GB DDR2 RAM. Andre specifikationer er ethernet port, flere USB porte, kortlæser, WiFi og Blu-ray. Maskinen leveres med en Linux-distribution men kan køre Windows.

Den nye C64 kan købes i flere prisklasser. Det billigste produkt hos Commodore USA - der kun består af kabinettet uden indmad - er sat til 250 dollars. Den dyreste model med Blu-ray, 1TB harddisk og 4GB RAM kommer til at koste 895 dollars (uden porto). Det vil sige mellem 1300 og 4700 kroner, men med told, porto og moms kommer prisen til at være en anelse højere i Danmark.


 

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S