Så er Commodore 64 på vej i handlen

De amerikanske producenter af den genfødte Commodore 64 er snart klar til at sende den på gaden. Se video fra fabrikken.

Artikel top billede

De første nyheder om, at et amerikansk firma havde tænkt sig at lave en ny version af den ikoniske Commodore 64, blev mødt med meget skepsis. Kunne det nu være rigtigt?

Firmaet har nu frigivet en video, der viser snapshots fra produktionen og indikerer, at det første begrænsede lager er på vej på gaden. Firmaet siger selv, at de personer, der har vovet at bestille et eksemplar, kan se frem til at modtage det i næste uge. Se video nederst.

Videoen afslører også, at produktionen foregår i beskedne omgivelser, der mest minder om et baglokale frem for en professionel samlebåndsproduktion, hvilket er medvirkende til, at der er tale om et meget begrænset lager i første omgang.

Selv om de ydre beige rammer ligner sig selv, så er indmaden opgraderet i Commodore 64 anno 2011. Det vil sige en 1.8GHz Intel Atom D525 processor og mulighed for op til 4GB DDR2 RAM. Andre specifikationer er ethernet port, flere USB porte, kortlæser, WiFi og Blu-ray. Maskinen leveres med en Linux-distribution men kan køre Windows.

Den nye C64 kan købes i flere prisklasser. Det billigste produkt hos Commodore USA - der kun består af kabinettet uden indmad - er sat til 250 dollars. Den dyreste model med Blu-ray, 1TB harddisk og 4GB RAM kommer til at koste 895 dollars (uden porto). Det vil sige mellem 1300 og 4700 kroner, men med told, porto og moms kommer prisen til at være en anelse højere i Danmark.


 

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job