Så er Commodore 64 på vej i handlen

De amerikanske producenter af den genfødte Commodore 64 er snart klar til at sende den på gaden. Se video fra fabrikken.

Artikel top billede

De første nyheder om, at et amerikansk firma havde tænkt sig at lave en ny version af den ikoniske Commodore 64, blev mødt med meget skepsis. Kunne det nu være rigtigt?

Firmaet har nu frigivet en video, der viser snapshots fra produktionen og indikerer, at det første begrænsede lager er på vej på gaden. Firmaet siger selv, at de personer, der har vovet at bestille et eksemplar, kan se frem til at modtage det i næste uge. Se video nederst.

Videoen afslører også, at produktionen foregår i beskedne omgivelser, der mest minder om et baglokale frem for en professionel samlebåndsproduktion, hvilket er medvirkende til, at der er tale om et meget begrænset lager i første omgang.

Selv om de ydre beige rammer ligner sig selv, så er indmaden opgraderet i Commodore 64 anno 2011. Det vil sige en 1.8GHz Intel Atom D525 processor og mulighed for op til 4GB DDR2 RAM. Andre specifikationer er ethernet port, flere USB porte, kortlæser, WiFi og Blu-ray. Maskinen leveres med en Linux-distribution men kan køre Windows.

Den nye C64 kan købes i flere prisklasser. Det billigste produkt hos Commodore USA - der kun består af kabinettet uden indmad - er sat til 250 dollars. Den dyreste model med Blu-ray, 1TB harddisk og 4GB RAM kommer til at koste 895 dollars (uden porto). Det vil sige mellem 1300 og 4700 kroner, men med told, porto og moms kommer prisen til at være en anelse højere i Danmark.


 

 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS