Næse til AntiPiratGruppens talsmand

AntiPiratGruppens talsmand, advokat Torben Steffensen, har fået en næse af advokatnævnet for at at have tilsidesat god advokatskik, da han kontaktede ejeren af en weblog.

Torben Steffensen, talsmand for AntiPiratGruppen (APG), har fået en næse af Advokatnævnet for at have tilsidesat god advokatskik, da han tog kontakt til ejeren af en weblog.

Sagen startede, da Torben Steffensen henvendte sig Keld Bach, der i sin weblog havde linket til steder, hvor man kunne hente et bestemt album.

I henvendelsen krævede APG, at Keld Bach fjernede linkene. Derudover havde APG´s formand forlangt, at Keld Bach skulle skrive under på, at han havde gjort noget ulovligt, så ville APG lukke sagen.

Men den købte Keld Bach ikke. I stedet klagede han til advokatnævnet, der har kvitteret med en næse til gruppens formand.

Nævnet finder, at Torben Steffensen har tilsidesat god advokatskik, ved ikke at have oplyst Keld Bach om forskellen på direkte (dybe) links til materialet og links til sider hvor man selv kan lede efter materialet. Derudover har Torben Steffensen forsøgt at få Keld Bach til at skrive under på, at han havde foretaget sig noget ulovligt:

"Han er derved gået videre, end hvad berettiget varetagelse af klientens interesser har tilsagt," skriver nævnet i sin afgørelse.

Torben Steffensen har nu fire uger til at tage stilling til om han vil indklage afgørelsen for landsretten.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Torben Steffensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere