Rekordkvartal for internetannoncering

Med en omsætning på 77 millioner kroner blev 3. kvartal 2004 det største 3. kvartal nogensinde på markedet for kommercielle annoncer. Også jobannoncemarkedet er i fremgang.

Internettet har udviklet sig til et medie, der tages alvorligt af både kommercielle annoncører og jobannoncører. Ifølge annoncestatistikkerne for 3. kvartal, som Foreningen af Danske InternetMedier (FDIM) netop har offentliggjort, er omsætningen på markedet for kommercielle annoncer steget med 23 procent i forhold til samme kvartal sidste år. Omsætningen på næsten 77 millioner kroner er en stigning på ti procent i forhold til forrige kvartal, og den største omsætning i 3. kvartal nogensinde.

»Det viser, at der hele tiden er flere annoncører, som får øjnene op for mediets muligheder. Internet er blevet et naturligt medie at have med i medieplanerne. Både fordi nettet supplerer de øvrige medier, men også fordi, man med internettet rammer mennesker, der hele tiden bliver sværere at nå med andre medier. Internettet er blevet et langt vigtigere annoncemedie end det var for bare to år siden,« siger Christian Peytz, formand for FDIM.

Også på markedet for jobannoncer på nettet er der fremgang at spore. Her er omsætningen steget med 27 procent i forhold til 3. kvartal 2003 til 39,5 millioner i 3. kvartal 2004.

»For de fleste danskere er nettet blevet det sted, hvor de kigger først, hvis de er på udkig efter nyt job. Antallet af opslåede job er steget, og det kan vi aflæse af vores omsætningstal. Nettet er på vej til at blive det vigtigste medie for jobannoncering,« siger Jan Bergh, formand for Jobudvalget i FDIM.

Omsætningstallene er baseret på indsamling fra medlemmerne af brancheforeningen for danske internetmedier, FDIM.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland