Begge dokumentstandarder på prøve et år

Videnskabsminister Helge Sander har sammen med Folketingets it-ordførere besluttet sig for at både ODF og OpenXML skal være åbne standarder. I hvert fald i et år.

ODF og Office OpenXML skal begge være åbne dokumentstandarder i det offentlige fra 1. januar og et år frem i en prøveperiode.

Det er den umiddelbare konklusion på duellen om åbne dokumentstandarder, som er blevet kaldt en »verdenskrig i Danmark« mellem ODF-formatet og Office OpenXML, som er udviklet af Microsoft.

Prøveperioden skal vare i et år og evalueres i første halvår 2009 af en tredjepart.

Alle offentlige myndigheder skal i prøveperioden kunne modtage begge standarder, mens nyindkøb skal kunne håndtere mindst en af dem.

Videnskabsministeren skal så i efteråret 2008 orientere it-ordførerne om køreplanens status, så man kan drøfte, hvilke kriterier, der bør evalueres i forhold til dokumentstandarder i 2009.

»Danmark er blandt de lande i verden, der er meget langt fremme, når det gælder åbne standarder. Nu er vi klar til at tage det næste store skridt og indføre obligatoriske standarder,« siger Helge Sander i en pressemeddelse.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S