Ericsson-bosser får 90 mio. kr. i bonus

Efter fyring af en fjerdedel af medarbejderne er svenske Ericsson tilbage i højt gear og indfører nu overskudsdeling. Bosserne får 800.000 kroner i snit.

Efter nogle hårde år er indtjeningen på vej tilbage hos Ericsson. Derfor vil selskabet nu - ifølge Berlingske Tidende - belønne medarbejderne. Selskabet er nu klar til at udlodde overskudsdeling til alle medarbejdere i Sverige. Det kommer som et plaster oven på den dybe flænge, som kom, da Ericsson nedlagde 24 procent af alle stillinger i 2002.

Overskudsdelingen vil indbringe de 110 øverste ledere 90 millioner svensker kroner til deling - svarende til 800.000 pr. næse.

For manden allerøverst på tronen - administerende direktør Carl-Henric Svanberg - er bonussen dog endnu højere. Han indkasserer 9,6 millioner kroner i bonus - og årslønnen lander dermed på 20 millioner svenske kroner, svarende til 16,2 millioner danske kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere