Vi er kun lige begyndt: : Fremtidens Android-mobiler får dual-core som standard

Google har valgt Nvidias kraftige dual-core-platform Tegra 2 som standard for telefoner med den næste version af Android.

Artikel top billede

LG har netop annonceret deres nye supermobil, Optimus X2, der gør brug af Nvidias hurtige Tegra 2-platform, som blandt andet inkluderer en dual-core-processor på 1 gigahertz. Det er den første smartphone med en dual-core-processor, men noget tyder på, at vi snart får mange flere af den slags supermobiler at se.

Tegra 2 bliver standard
Analysebureauet Citigroups analytiker Glen Yeung skriver nemlig nu, at Tegra 2 skulle blive referenceplatformen for den næste version af Android, der går under kodenavet Honeycomb og formentlig kommer på gaden i løbet af første halvdel af næste år.

Android Honeycomb er især tiltænkt tablets, men vil naturligvis stadig blive brugt på nye kraftige smartphones med Googles styresystem.

At Tegra 2 bliver referencelatformen betyder ikke, at producenterne nødvendigvis skal bruge denne platform, men det betyder formentlig, at langt de fleste vil bruge netop denne platform. Til sammenligning brugte Microsoft Qualcomms Snapdragon-platform som referenceplatform for modeller med Windows Phone 7, og denne platform har stort set alle modeller med Windows Phone 7 gjort brug af indtil nu.

Kæmpeordre fra Samsung
Selv Samsung, der ellers ofte udvikler deres egne komponenter, skulle efter sigende have bestilt Tegra 2-chips fra Nvidia for over en milliard kroner til kommende tablets og smartphones.

Læs mere om mobilbranchen på www.mobil.nu

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S