HP vil tvinge Oracle til at understøtte Itanium

Oracle bliver nu trukket i retten fordi selskabet har droppet Itanium-platformen.

Artikel top billede

Tidligere i år besluttede et af verdens største softwarefirmaer, Oracle, at stoppe udviklingen af nye programmer til Itanium-platformen. Det blev begrundet med, at Itanium ikke har nogen fremtid. Det har nu fået HP til at sagsøge Oracle.

HP er en af de største leverandører af Itanium-servere og firmaet anklager nu Oracle for ”kundefjendtlig” adfærd. Med overtagelsen af Sun er Oracle blevet til en konkurrent for HP på server-markedet.

HP mener at Oracle blot forsøger at skabe forvirring med sin melding om Itanium og styrke sin egen forretning med Sun-servere.

Oracle har til gengæld anklaget HP for at vildlede kunderne. HP er udmærket klar over, at Intel vil koncentrere sig om x86-platformen på lang sigt og planlægger at erstatte Itanium-processorer med x86-chips, lyder meldingen fra Oracle.

Nu skal sagen afgøres i retten. HP hævder at Oracle har brudt sine løfter om at understøtte Itanium-platformen. Desuden forsøger Oracle at tvinge kunderne til at skifte til Sun-systemer ved at tilbageholde bug-fixes til eksisterende Itanium-systemer.

Oracle har således annonceret, at nogle fejl først bliver rettet i den næste version af softwaren – og den kommer ikke til Itanium.

Men Oracle har allerede reageret med et modangreb. Softwarefirmaet afviser at der skulle eksistere en kontrakt, som forpligter Oracle til at understøtte Itanium. Desuden fastholder Oracle, at Intel har planer om at droppe Itanium.

Intel har indtil nu sagt at man fortsat vil holde fast i Itanium-platformen, selvom Itanium aldrig er blevet den store succes.

Microsoft fortalte allerede sidste år at man ville indstille sin softwareudvikling til Itanium. Det skete lige inden lanceringen af Intels Xeon 7500 processorer, som er de første high-end Xeon modeller som indeholder funktioner som man tidligere kun kunne få i Itanium.

Red Hat stoppede også udviklingen af Itanium-software i 2009. Men HP holder altså fast i sine Itanium-baserede servere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen