HP vil tvinge Oracle til at understøtte Itanium

Oracle bliver nu trukket i retten fordi selskabet har droppet Itanium-platformen.

Artikel top billede

Tidligere i år besluttede et af verdens største softwarefirmaer, Oracle, at stoppe udviklingen af nye programmer til Itanium-platformen. Det blev begrundet med, at Itanium ikke har nogen fremtid. Det har nu fået HP til at sagsøge Oracle.

HP er en af de største leverandører af Itanium-servere og firmaet anklager nu Oracle for ”kundefjendtlig” adfærd. Med overtagelsen af Sun er Oracle blevet til en konkurrent for HP på server-markedet.

HP mener at Oracle blot forsøger at skabe forvirring med sin melding om Itanium og styrke sin egen forretning med Sun-servere.

Oracle har til gengæld anklaget HP for at vildlede kunderne. HP er udmærket klar over, at Intel vil koncentrere sig om x86-platformen på lang sigt og planlægger at erstatte Itanium-processorer med x86-chips, lyder meldingen fra Oracle.

Nu skal sagen afgøres i retten. HP hævder at Oracle har brudt sine løfter om at understøtte Itanium-platformen. Desuden forsøger Oracle at tvinge kunderne til at skifte til Sun-systemer ved at tilbageholde bug-fixes til eksisterende Itanium-systemer.

Oracle har således annonceret, at nogle fejl først bliver rettet i den næste version af softwaren – og den kommer ikke til Itanium.

Men Oracle har allerede reageret med et modangreb. Softwarefirmaet afviser at der skulle eksistere en kontrakt, som forpligter Oracle til at understøtte Itanium. Desuden fastholder Oracle, at Intel har planer om at droppe Itanium.

Intel har indtil nu sagt at man fortsat vil holde fast i Itanium-platformen, selvom Itanium aldrig er blevet den store succes.

Microsoft fortalte allerede sidste år at man ville indstille sin softwareudvikling til Itanium. Det skete lige inden lanceringen af Intels Xeon 7500 processorer, som er de første high-end Xeon modeller som indeholder funktioner som man tidligere kun kunne få i Itanium.

Red Hat stoppede også udviklingen af Itanium-software i 2009. Men HP holder altså fast i sine Itanium-baserede servere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job