HP vil tvinge Oracle til at understøtte Itanium

Oracle bliver nu trukket i retten fordi selskabet har droppet Itanium-platformen.

Artikel top billede

Tidligere i år besluttede et af verdens største softwarefirmaer, Oracle, at stoppe udviklingen af nye programmer til Itanium-platformen. Det blev begrundet med, at Itanium ikke har nogen fremtid. Det har nu fået HP til at sagsøge Oracle.

HP er en af de største leverandører af Itanium-servere og firmaet anklager nu Oracle for ”kundefjendtlig” adfærd. Med overtagelsen af Sun er Oracle blevet til en konkurrent for HP på server-markedet.

HP mener at Oracle blot forsøger at skabe forvirring med sin melding om Itanium og styrke sin egen forretning med Sun-servere.

Oracle har til gengæld anklaget HP for at vildlede kunderne. HP er udmærket klar over, at Intel vil koncentrere sig om x86-platformen på lang sigt og planlægger at erstatte Itanium-processorer med x86-chips, lyder meldingen fra Oracle.

Nu skal sagen afgøres i retten. HP hævder at Oracle har brudt sine løfter om at understøtte Itanium-platformen. Desuden forsøger Oracle at tvinge kunderne til at skifte til Sun-systemer ved at tilbageholde bug-fixes til eksisterende Itanium-systemer.

Oracle har således annonceret, at nogle fejl først bliver rettet i den næste version af softwaren – og den kommer ikke til Itanium.

Men Oracle har allerede reageret med et modangreb. Softwarefirmaet afviser at der skulle eksistere en kontrakt, som forpligter Oracle til at understøtte Itanium. Desuden fastholder Oracle, at Intel har planer om at droppe Itanium.

Intel har indtil nu sagt at man fortsat vil holde fast i Itanium-platformen, selvom Itanium aldrig er blevet den store succes.

Microsoft fortalte allerede sidste år at man ville indstille sin softwareudvikling til Itanium. Det skete lige inden lanceringen af Intels Xeon 7500 processorer, som er de første high-end Xeon modeller som indeholder funktioner som man tidligere kun kunne få i Itanium.

Red Hat stoppede også udviklingen af Itanium-software i 2009. Men HP holder altså fast i sine Itanium-baserede servere.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S