Jobs: Pc'ens dage er talte

Steve Jobs mener, at pc-alderen er forbi. Kun få mennesker har brug for en traditionel computer, mener han.

Artikel top billede

Den karismatiske Apple-chef Steve Jobs talte i denne uge på D8-konferencen i Californien, og for engangs skyld kunne han hverken præsentere en ny iPhone eller et andet nyt produkt, der skal revolutionere verden. Men han fortalte til gengæld om sin vision for, hvordan vores fremtid ser ud.

Jobs mener, at der fremover kun vil være meget få mennesker, som har brug for en traditionel computer.

Han erkender at ”pc'en har været med os et langt stykke”, men ser samtidig, at vi bevæger os ind i en ”post-pc æra”.

Her vil nye chips og software gøre det muligt for tavleenheder som iPad at overtage de opgaver, som i dag stadig kræver en traditionel computer, som videoredigering og grafisk arbejde. Nogle vil stadig have brug for en pc, men det vil altså være et fåtal af brugerne.

Jobs kunne også afsløre, at Apple faktisk forsøgte at udvikle en tavlecomputer allerede inden iPhone, men selskabet valgte at sætte projektet i bero og fokusere på at komme ind på telefon-markedet, som er meget større end pc-markedet.

Apple-chefen afviste ved samme lejlighed, at firmaet skulle have planer om at udvikle sin egen søgemaskine og forvise Google fra sine iPhones.

De to selskaber har tidligere haft en tæt alliance, men Googles fremstød på smartphone-markedet har gjort dem til bitre rivaler. Google-chef Eric Schmidt sad indtil sidste år i Apples bestyrelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S