Jobs: Pc'ens dage er talte

Steve Jobs mener, at pc-alderen er forbi. Kun få mennesker har brug for en traditionel computer, mener han.

Artikel top billede

Den karismatiske Apple-chef Steve Jobs talte i denne uge på D8-konferencen i Californien, og for engangs skyld kunne han hverken præsentere en ny iPhone eller et andet nyt produkt, der skal revolutionere verden. Men han fortalte til gengæld om sin vision for, hvordan vores fremtid ser ud.

Jobs mener, at der fremover kun vil være meget få mennesker, som har brug for en traditionel computer.

Han erkender at ”pc'en har været med os et langt stykke”, men ser samtidig, at vi bevæger os ind i en ”post-pc æra”.

Her vil nye chips og software gøre det muligt for tavleenheder som iPad at overtage de opgaver, som i dag stadig kræver en traditionel computer, som videoredigering og grafisk arbejde. Nogle vil stadig have brug for en pc, men det vil altså være et fåtal af brugerne.

Jobs kunne også afsløre, at Apple faktisk forsøgte at udvikle en tavlecomputer allerede inden iPhone, men selskabet valgte at sætte projektet i bero og fokusere på at komme ind på telefon-markedet, som er meget større end pc-markedet.

Apple-chefen afviste ved samme lejlighed, at firmaet skulle have planer om at udvikle sin egen søgemaskine og forvise Google fra sine iPhones.

De to selskaber har tidligere haft en tæt alliance, men Googles fremstød på smartphone-markedet har gjort dem til bitre rivaler. Google-chef Eric Schmidt sad indtil sidste år i Apples bestyrelse.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job